Haberler

Yüksek Kalite Dijital Baskı Nedir?

Yüksek kalite, bildiğiniz gibi, normalden daha iyi veya ortalamanın üstünde demektir. Yani dijital baskı için düşündüğümüzde sıradan bir baskı değil, daha yüksek seviyede bir baskılamadır ki bu da günümüzde artık sanatın başka bir dalı olarak düşünülebilir. Tabii binlerce yıldır sanatın tanımı hakkındaki tartışmalar sürmekte ve devam da edecek gibi duruyor. Bununla birlikte, bu yazıda yüksek kalite tabirini “sanat” ile eşleştirilmiş bir anlamda kullanıyor ve dolayısıyla da sanatı bireysel fotoğrafçılar ve/veya sanatçılar tarafından yaratılan bir ürün olarak ele alınıyoruz. İster Louvre duvarlarına, ister oturma odasının duvarlarına, isterse de kurumsal toplantı odasına asılma amacıyla yapılmış olsun; sanatın hayranlık uyandırması ve sanatçının duygularıyla alıcının duyguları arasında bağ kurması bekleniyor.

Grafik tasarım, reklam ve pazarlama iletişimi alanlarını içeren ticari sanat dünyası, bu devasa sanat evrenin kenarlarında yer almakta, dijital baskı da bu sanatı icra etmenin en verimli yolu olarak son yıllarda parlayan bir yıldız olarak öne çıkmaktadır.

Dijital baskıyı en dar tanımıyla, sanatsal seçeneklerini genişletmek isteyen fotoğrafçılar ve sanatçılar için yeni bir araç olarak görebiliriz. Dijital görüntüleme ve baskı, görsel iletişim kurallarını değiştirdi. Özellikle büyük boyutlu ve renkli özgün baskılar ya da çoğaltmalar yapmak bireysel fotoğrafçı veya sanatçı için oldukça maliyetliydi ve dolayısıyla tercih edilmiyordu. Fakat dijital baskı teknolojileri ile durum artık değişti.

Yüksek kalitede dijital baskı dediğimizde tek kastettiğimiz sanat eserlerinin baskısındaki yüksek çözünürlük değildir. Canlı renklerle hızlı bir şekilde basılan, yeni ve dayanıklı dokumalarla yapılan uygulamaları ve aynı zamanda bu uygulamaların çevre dostu ve sağlığa zararsız olmasından uygulamadaki ve kullanımdaki güvenliğe kadar geniş yelpazedeki özellikleri içerir yüksek kalite tabiri.

Pardus Şirketler Grubu, makine parkuruna yeni kattığı HP Latex 3200 Yazıcı ile baskıların süresini kısaltırken bir yandan da görüntü kalitesini artırmıştır. Bununla birlikte HP Latex 3200 yazıcı ile su bazlı mürekkeple dijital baskı alıp çevreye zarar vermeyen ve insan sağlığı için hiçbir zararı olmayan baskıları güvenle üretmektedir.

Kaynak: Johnson, H. “Mastering Digital Printing”

Etiketler:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!