Sahne Tasarım & Uygulamaları

Sahne Tasarımı

Oyun, gösteri, konser ve sergi gibi aktiviteleri izlemek için gelen seyircilerin oyuncuları rahatça takip edebilmeleri için hazırlanan alanlara sahne denir. Düzenlenen aktivitenin özelliğine göre sahne dekor değişiklikleri yapılır. Sahne tasarımı ve uygulamalarında  hazırlanacak olan bir aktivitenin izlenmesi süresince her konum için manzara planlama ve oluşturma sürecidir. Bu işlemler sadece tek kişi tarafından yapılmaz.

Tasarım uygulaması bir ekip tarafından yapılacak geniş kapsamlı bir iştir. Sahne tasarlayan ekipler, sahnenin her çeşit kurum ve kişiler için gerçek hikayeyi yansıtacak tüm ekip çalışmaları detaylı bir şekilde yapılır. Sahne tasarımı oldukça önemli olduğu için, bu işle ilgilenen kişiler tasarım konusunda çok dikkatli çalışırlar.

Sahnede verilmek istenen mesajlar ise şunlardır; güç, yenilik, enerji, gizem, tutarlılık, sıcaklık, takım değerleri ve heyecan gibi mesajlar seyircilere verilir. Sahnenin görsel açıdan çekici bir atmosfere sahip olması seyircilerin görme duyularını aktif hale getirir. Yani sergilenecek olan gösterinin başarılı olma olasılığı sahnenin dekor ve tasarımına bağlıdır.

Sahne Dekor Tasarımı

Sahnenin gösteriden önce düzenlenmesini sahne dekor tasarım işini bilen kişiler tarafından yapılır. Tasarım işlemi için tüm ekip iş birliği içinde olması gerekir. Sahne tasarımı tek kişinin yapabileceği bir iş olmadığından ekip çalışmasına ihtiyaç vardır.

İlk olarak dizayn edilecek sahnenin tüm boyutları incelenip doğru doğru sonuçlar elde edilmelidir. Mekanın özelliği doğrultusunda istişare yapılarak, pek çok alternatif seçenek belirlenir. Eğer yapılacak olan etkinlik, tiyatro, opera gibi benzeri etkinliklerse öncelikle senaryonun getirilmesi, olaydaki olay örgüsünün ve mekanın öğrenilmesi, kahramanları özelliklerine göre kıyafet, saç ve eşya uyumunun belirlenmesi gerekmektedir.

Sahnede rol alacak oyuncuların rolleri ve karakterlerinin oyun analizi yapılmalıdır. Tüm bu ayrıntılar sahne dekor tasarımı işleminde gereklidir. Kullanılacak malzemelerin tasarımı bilgisayar grafik çizim programları ile 3 boyutlu olarak rahatlıkla yapılmaktadır. Tasarlanması gereken modeller için lazım olan malzemeler temin edilir.

Tüm bu aşamalar yapılırken tüm ekiple iletişim halinde olunup, oluşan yanlışlıklar düzeltilir. Birkaç denemeden sonra sahne tasarım işlemi tamamlanmış olur. Tasarım işlemi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konuda ışıklandırma işlemidir. Sahnede gerekli ve yeterli ışıklandırma yapılmadığı sürece büyük sorunlara yol açar. Tüm ekip ışıklandırma konusunda elinden geleni yapmalıdır. Çünkü ufak bir ayrıntı tüm sahnenin ışığını almaya yeterlidir.

lazer kesim hizmetleri

Sahne Tasarım & Uygulamaları Tabela Sıkça Sorulan Sorular

Sahne tasarım ve uygulamaları oyun, gösteri, konser,ve sergi gibi etkinlik alanlarının tasarım işlemlerinde kullanılır.

Sahne tasarım ve uygulamaları işi bilen kişiler tarafından yapılır. Sahne tasarım işi aynı zamanda bir ekip işidir.

Sahne tasarım ve uygulama işlemlerinde verilen mesajlar şunlardır; güç, yenilik, gizem, tutarlılık, sıcaklık, takım değerleri ve heyecan gibi mesajlar seyirciye verilir.

Sahne tasarımında yapılacak olana ufak bir hata dahi tüm görüntüyü berbat eder. Sahnede en önemli olan noktalardan biri ışıklandırma dır. Işıklandırmanın yanlış yapılması tüm sahne ışığınızın alınmasına neden olur.