Roll Up

En çok tercih edilen display reklamcılık kelimelerinden biri roll up terimidir. Birçok farklı ölçüde görsel uygulama yerlerine sahip, alüminyum kasalı çıkartılıp takılan teşhir üründe denilebilir. Sarmal mekanizmaya sahip olan toplanabilir şık bir dış görünüm reklamı için kullanılan harika bir reklam ürünüdür. Kolay taşınır olması ve şık görünümü ile daha çok tercih edilmesini sağlamıştır. Reklam malzemesi olarak tercih edilen roll up’ların birçok kullanım yerleri vardır.

Roll Up Nerelerde Kullanılır?

Roll up’ların hafif oluşu ve yer kaplamaması nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Roll up’lar genellikle fuar alanlarında kullanılır. Önceden broşürler ve malzemeler fazla yer kaplardı, roll up kullanımaya başladıktan sonra yerden tasarruf edilmeye başlanıldı. Kongre merkezleri, AVM’ler, ofis ve toplantı alanlarında roll up’lar sıklıkla tercih edilir. tanıtım ve reklamcılık adına dikkatleri üzerine toplayan bir detaydır.

Roll Up Özellikleri

Roll up’lar alüminyum bir gövdeden meydana gelirler. Gövde içerisinde mekanizmayla ilişkili sarmal bir yapıya sahiptir. Tanıtımın yapılacağı alana banner ayakları yerleştirildikten sonra baskı yüzü sarmal mekanizma yardımı ile çekilir ve açılır. Tüm yüzü açıldıktan sonra alüminyum gövdede bulunan destek çubuğu yardımı ile afiş çubuğu sabitlenir.

Toplanması da kurulması kadar kolaydır. Baskı yüzeyini sabitlediğiniz çubukları çekersiniz ve açarken sarıldığı gibi kapatırken de aynı şekilde sararsınız. Bu şekilde ürün alüminyum gövdeye sarılmış olur. Roll up’larda tek görsel üzerinde ilerleme zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Farklı görseller seçerek mekanizmanızı daha dikkat çekici bir görsel şölene çevirebilirsiniz.

Roll Up Banner Ölçüleri

Bu ölçüler için kesin konuşamayız. Çünkü kullanım yerine ve alanına göre farklılık gösterir. Mesela ofis ve toplantı salonlarında küçük ölçüde banner’lar kullanılır. Kongre ve fuarlarda ise daha büyük banner’lar tercih edilir. Standart olarak incelemek gerekirse, en çok tercih edilen banner ölçülerini şu şekilde söyleyebiliriz.

  • Ofis, toplantı salonu, fuar, kongre merkezi, AVM veya kültür merkezlerinde 60×180 cm roll up’lar kullanılır.
  • Ofis, toplantı salonu, fuar, kongre merkezi, AVM veya kültür merkezlerinde 80×200 cm roll up’lar kullanılır.
  • Ofis, toplantı salonu, fuar, kongre merkezi, AVM veya kültür merkezlerinde 85×200 cm roll up’lar kullanılır.
  • Fuar, kongre merkezi AVM veya kültür merkezlerinde 100×200 cm roll up’lar kullanılır.
  • Fuar, kongre merkezi AVM veya kültür merkezlerinde 120×200 cm roll up’lar kullanılır.
  • Fuar, kongre merkezi AVM veya kültür merkezlerinde 150×200 cm roll up’lar kullanılır.

 

Roll Up Baskı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Roll up ölçünüzün büyük olması yada alanınızın geniş olması harika roll up’lar elde edeceğiniz anlamına gelmiyor. Harika işler çıkabilmesi için kaliteli tasarım işlemi yapılması gerekiyor. Vermek istediğiniz net değilse tüketiciye doğrudan ulaşmaz. Tabelanın büyük olması istenilen geri dönüşümü sağlamayacaktır. Roll up baskı yapılırken dikkat dilmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela öncelikle logonuzun üste olduğundan emin olun. Çünkü insanlar görselleri üst kısımdan incelemeye başlarlar. Tabi ki de sloganınızın olması size bir artı katacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre okuma eğitimi hep soldan sağa doğru gidiyor.

Bu demektir ki tasarım oluşturulurken hep soldan sağa doğru yapılmasında fayda var. Tasarım içinde vereceğiniz mesajlar anlaşılır ve açık olması gerekir. Görsel seçimi de bu noktada çok önemlidir. Görsel seçerken yüksek çözünürlüğe sahip görseller tercih edin. piksel görünümüne sahip görseller kötü bir görüntü yaratacaktır.

Görsel seçiminde canlı renkler tercih edin. canlı renk seçimi müşterinin dikkatini çekecektir. Canlı renk tercihi ve anlaşılır bir mesaj sayesinde istenilen geri dönüşüm elde edilmiş olur. Yalnız canlı tasarımlar elde etmek için göz yoran renklerden kaçınmanız gerekir. Bunun yanı sıra sergi ve fuarlarda insanlar her standa bilgi almak için uğrayabilir. Roll up’larınıza iletişim bilgilerinizi de ekleyerek akılda kalma olasılığınız yükselir. İsteğe göre sosyal medya adreslerinizi de ekleyebilirsiniz.

rool-up

Roll Up Sıkça Sorulan Sorular

Roll up AVM, fuar, kongre merkezleri, toplantı salonları ve ofislerde kullanılır.

Roll up reklam amacıyla kullanılır. Aynı zamanda kolay kullanımı sayesinde sıklıkla tercih edilir.

Roll up baskı tasarımında  dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri, müşteriye anlaşılır bir dilde mesajın verilmesidir. Aynı zamanda doğru görsel seçimi ve doğru renk seçimi de çok önemlidir.

Roll up reklem ve tanıtım sektöründe sürekli kullanılan görsel sunum malzemeleri arasında yer alır. Aynı zamanda kolay taşınabilir bir üründür.