Haberler

Renk Seçiminin Önemi

Renk, marka tanımlamasındaki hayati rolü nedeniyle satın alma kararlarının verilmesinde önemli bir etkendir.

Renk, marka bilinirliği için çok önemli bir etkendir. Tüketicilerin alışveriş davranışlarıyla ilgili yapılan araştırmalardan elde edilen veriler ışığında, renkler marka tanımlamadaki hayati rolü nedeniyle satın alma kararlarının alınmasında önemli bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, tüketicilerin markaları sadece renklerine bakarak bile tanıyabildiğini gösteriyor. Rengin gücü, duyguları iletme kapasitesinden gelir. Fakat rengin, bir markanın tanınmasında ve satın alınmasında etkili rol oynayabilmesi için, firma seçtiği renk konusunda istikrarlı ve tutarlı olmalıdır. Renklerin görünümü ve kalitesindeki farklılıklar, alıcılar tarafından istikrarsızlığın dolayısıyla da güvenilmezliğin bir işareti olarak algılanabilir ve hatta rakip markalara yönelime sebep olabilir.

Bu bilgiler ışığında, artık çoğu firma paketlemedeki, etiketlemedeki ve baskı zincirindeki tercihlerini, renklerin firmanın markasına kattığı pozitif değerleri göz önünde bulundurarak yeniden şekillendirmekte. Bu yeniden şekillendirme süreci, yalnızca kendi çalışma usullerini yeniden organize etmeyi değil; aynı zamanda tedarikçileriyle ve hepsinden önemlisi müşterileri ile daha yakın işbirliği yapabilecekleri yolları aramayı da içermekte.

Renk Yönetimi

Renk kontrolü ve yönetimi, çoğu mürekkep üreticisi için renkleri kullanarak daha istikrarlı bir profil ve kalite elde etmek amacıyla mürekkep uygulamaları konusunda teknik destek sağlayan yazıcılar sağlayan bir platform haline geldi. Dolayısıyla artık birçok önde gelen mürekkep şirketi, mürekkep formülasyonları, pigmentler ve boyalar, mürekkeplerin farklı alt tabakalarla etkileşimi ve renk ölçüm teknolojileri gibi konularda çalışanları için eğitim kursları düzenliyor. Bununla birlikte, renk yönetiminin önemi artması mürekkep şirketlerinin basın ekipmanı üreticileri, yazılım şirketleri ve hatta kağıt tedarikçileri ile yoğun bir rekabete girmesine sebep oldu. Bu rekabet ise renk yönetimi alanının bulanıklaşmasına sebebiyet verdi.

Dijital teknolojilerin gelişmesiyle tüketicinin isteklerine daha etkili ve hızlı tepki veren bir Pazar oluştu. Bu gelişme ise paketlemede, küçük tüketici gruplarına bile hitap edebilecek tasarımların oluşmasına olanak sağladı.  Ambalaj baskısı, sıklıkla farklı yüzeylerde ve giderek çok daha kısa sürelerde yapılır hale geldi. Bu çeşitlilik ortamında ise firmaların marka renklerindeki istikrar ve tutarlılık giderek daha önemli hale gelmekle birlikte yakalaması da zor ve dikkat gerektiren bir kriter olarak belirdi.

Kaynak: https://www.inkworldmagazine.com/

Etiketler:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!