Haberler

Reklam Verenlerin Sitesi alexa.com

Dünya’nın en çok ilgi gören internet sitesi sıralamasını oluşturan Alexa, Amerika Birleşik Devletlerinde bulunan bir web analiz etme ve arama motoru optimizasyonu (SEO) araçları sunan bir internet şirketidir. Amazon firmasına aittir.

En basit haliyle internet yayın yapan siteleri belirlediği kriterlere göre ülkeler bazında ve dünya çapında analiz ederek sıralar. Alexa 1996 yılından beri faaliyet gösterdiği için oldukça eski ve büyük bir veriye sahiptir. Bu da Alexa’yı güvenilir kılmaktadır ve reklam verenlerin kararlarında etkili olmaktadır.

Alexa yaygın olarak bilinen kriterleri bulunmaktadır. Bir kişinin sitenize arama motorundan gelip gelmediği, aynı kullanıcının sitenize ne sıklıkla uğrandığı ya da sitenizde ne kadar vakit geçirdiğidir. Bu değerleri analiz ederek bir sıralama oluşturmaktadır.

Alexa, en güvenilir sıralamalardan birisini sunmaktadır. %100 doğru ölçüm verdiği söylenemez. Sonuçta Alexa da belirli kriterlere göre örnekleme yapıyor ve onun da hata payları bulunacaktır. Ancak yaklaşık olarak bulunabilecek en güvenilir kaynaklardan birisidir. Bu sebeple de reklam verenlerin ilgisini çekmektedir ve bir siteye reklam verilirken Alexa üzerinden sitenin sıralaması kontrol edilmektedir.

Alexa güncellemelerini 3 aylık ya da 6 aylık periyotlarla yapmaktadır. Günlük olarak da güncellenmektedir. Fakat yanlış algı Alexa’nın bir sitenin sıralamasını günlük olarak yükseltmesidir. Alexa aylık verilerini toplar, ardından bunları analiz ederek sıralamasını oluşturur. Kısacası Alexa verileri günlük alınan verilerle bir sitenin sıralamasını değiştirmez.

Alexa da bir sitenin sıralamasını görmek istiyorsanız bu linki tıklayabilirsiniz. 

Etiketler:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!