Haberler

Pi Günü!

Dünya genelindeki matematik severler tarafından her yıl, 14 Mart’ı “Pi Günü” olarak kutlanır. Tarihin seçiminde tatlı bir ironi söz konusudur. Bildiğiniz üzere pi sayısı hesaplamalarda kaba “3,14” olarak alınır. Pi Günü de ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde kutlanmaya başlanmıştır ve ABD’de tarih numerik olarak yazılırken önce ay sonra gün yazılır. Yani Pi Günü her yıl 3/14 tarihinde kutlanır.

Uzaya gönderilen mekiklerin rotasının hesaplanmasından kullandığımız dijital baskı makinelerinin üretimine kadar aklınıza gelebilecek ve gelemeyecek her alanda faydalandığımız pi sayısı ile ilgili bazı eğlenceli bilgileri derledik bu yazıda.

 1. Pi, dünyadaki en tanınmış matematiksel sabittir.
 2. Pi (π) sembolü, matematiksel anlamda sadece son 250 yıl boyunca düzenli olarak kullanılmıştı
 3. Martin Krzywinski ve Christian Vasile tarafından, her bir rakama bir renk vererek Pi değerinden farklı grafikler çıkarmışlardı Aşağıdakinde birbirini takip eden rakamlar farklıysa; ilkinden sonrakine çizgi çekilmiş, ardarda gelen rakamlar aynıysa; büyük çemberin dışına noktalar konmuştur. Büyük mor noktalar ise Feynman Noktası olarak adlandırılan altı tane 9’un tekrarını temsil etmektedir.
 4. Star Trek’in “Fold in the Wolf” adlı bölümünde Spock, bilgisayarı “Pi değerini son rakamını hesaplama” komutu ile alt eder.
 5. Aslında bir dairenin çevresini hiçbir zaman gerçekten ölçemeyiz çünkü Pi’nin değerini asla tam olarak bilemeyiz. Pi, irrasyonel bir sayıdır, yani rakamları sonsuza kadar rastgele bir sırayla devam eder.
 6. 1995 yılında Hiroyoki Gotu, Pi’nin 42.195 rakamını ezberleyerek Pi şampiyonu oldu, hala rekorunu geçebilen kimse olmadı.
 7. Ludolph van Ceulen (1540-1610) hayatının çoğunu Pi’nin ilk 36 rakamını (Ludolphine Numarası olarak adlandırılan) hesaplayarak geç Efsaneye göre, bu rakamlar günümüzde kayıp olan mezar taşına kazınmış.
 8. William Shanks (1812-1882) yıllarca ilk 707 rakamını bulmak için çalıştı. Ne yazık ki, 527. Rakamda hata yaptı ve dolayısıyla arkasından yazdığı her rakam da yanlış
 9. 2002 yılında, bir Japon bilim adamı, Hitachi SR 8000 adı verilen güçlü bir bilgisayar kullanarak, önceki tüm rekorları kırarak, 1,24 trilyon rakamı
 10. Bir daire içinde 360 ​​derece bulunduğundan ve Pi daireyle yakından bağlantılı olduğundan, bazı matematikçiler, 360 numarasının Pi’nin 359. basamaklı pozisyonunda olduğunu keşfetmekten memnun olmuşlardı
 11. Pi, yaklaşık 4000 yıldır insanlar tarafından incelenmektedir.
 12. Pi’nin hesaplatılması, üretilen bilgisayarlar için bir tür stres testi olarak uygulanı

Kaynak: (1) https://www.factretriever.com/  (2) https://www.washingtonpost.com

Etiketler:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!