Işıklı & Işıksız Tabela

Işıklı Tabela

Genellikle işletmelerin giriş kısmında kullanılan tabelalar, belirli bir düzene bağlı olarak tasarlanırken, farklı teknik özelliklerini de bünyesinde barındırır. Tercih edilen tabelalar, ışık sistemleri ile birlikte dizayn edilirken, bu tabela çeşitlerine ışıklı tabelalar denir.

Işıklı tabelaların ön ve arka yüzeyinde ışığı yansıtan pleksi ve vinil baskılar kullanılır. Alüminyum ve demir malzemelerden elde edilmiş bir iskelet kullanılarak, oklu profiller yardımı ile tabela işlemi oluşturulmaktadır. Ön kısmında ise ışığı geçirme özelliği bulunan pleksi levha kullanılır. Pleksi levhaların aksine polikarbon levhalarda levhalarda kullanılan bu malzemeler, boyutları ve istenen aydınlatma ürününe göre ışıklı tabela ücretleri farklılık gösterir.

Işıklı Tabela Çeşitleri Nelerdir?

Normal ışıklı olarak çeşitleri bulunmaktadır. Bu tabelalar alüminyum kasa kullanılarak elde edilir. Standart montaj şekline sahip olsa da, çeşitlerine göre farklı desen ve baskılar ile şekillendirilir. Genellikle beyaz, kırmızı ve siyah tonlarla bir arada kullanılarak, göz alıcı özelliğe sahiptir.

Aydınlatma Sistemine Göre Çeşitleri

 • LED
 • Neon
 • Florasan
 • Dıştan Işıklandırma

Işıklı Tabela Avantajları

Kullanılan ışıklı tabela reklam amacı ile insanların dikkatini çekmesi için kullanılır. Bu yüzden ışıklı tabelalar her sektörde tercih edilir. Kullanım amacına göre doğru tercihler yapmak, reklam da başarı oranınızı arttıracaktır.

Işıksız Tabela

Tabela sistemi çerisinde sıklıkla tercih edilen tabelalardan biri olan ışıksız tabela, adından da anlaşılacağı gibi ışıksız tasarlanan tabela çeşitlerine verilen isimdir. Kullanım alanı olarak geniş bir kullanım yelpazesine sahiptir. Her sektör tarafından tercih edilen tabela çeşitleri belirli bir uyum içerisinde kullanılmaktadır.

Bu tabela sistemleri içerisinde aydınlatma sistemi bulunmadığı için sadece gün ışığında görünmektedir. Geceleri herhangi bir ışık kaynağı bulunmadığı zaman ışıksız tabela sistemleri görünmez. Işıksız tabelalar çoğunlukla ışıksız ortamlarda ve gece görüşüne ihtiyaç duyulmadığı durumlarda kullanılır. Bu çeşit tabelalar çatı tabelası, cephe tabelası, yol tabelası ve totem tabelası olarak tercih edilir.

Işıksız Totem Çeşitleri

 • Alüminyum tabelalar
 • Kutu harf tabelalar
 • Dijital baskı tabelalar
 • Ahşap tabelalar
 • Neon tabelalar
 • Fener tabelası
 • Yönlendirme tabelası
 • Pleksiglas tabela

 

Işıksız tabelalarda ışık ihtiyacı olmadığı için üretiminde kompozit, alüminyum polikarbon,  pleksiglas ya da vinil germe gibi birçok çeşit malzeme kullanılmaktadır. Tabelaların tasarımı, üretimi, kurulum ve montajının iyi bir şekilde yapılması bu tabelaların uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Gerekli bakım ve onarımı yapıldığı sürece uzun yıllar başarılı bir hizmet sağlar.

ışıklı reklam

Işıklı & Işıksız Tabela Sıkça Sorulan Sorular

Işıklı tabela genellikle işletmelerin giriş kısmında kullanılan tabela çeşitleridir. Işıklı olmasından dolayı birçok işletme tarafından tercih edilir.

Işıklı tabela reklam amacıyla işletmeler tarafından kullanılır. Işıklı olarak tasarlanmasından dolayı insanlar tarafından dikkatleri üzerine toplar. Kullanım amacı doğru olarak kullanıldığı zaman reklam getirisi yüksek tabela çeşididir.

Işıksız tabela çeşitleri, alüminyum tabelalar, kutu harf tabelalar,dijital baskı tabelalar, ahşap tabelalar ve neon tabelalar olarak farklı çeşitleri bulunmaktadır.

Işıksız tabela kullanım alanı geniş bir yelpazeye sahiptir. Her sektör tarafından tercih edilen tabela sistemleri arasında yer alır.