Haberler

Baskının Tarihi – İkinci Bölüm: 21.Yüzyıla Kadar Kronoloji

Yirminci yüzyılın ilk yarısı kitle iletişim araçları dönemidir. ‘National Geographic Dergisi’ (1888), ‘Time’ (1923), ‘Vogue’ (1892) ve ‘Reader’s Digest’ (1920) milyonlarca okura ulaşmaya başlayan çeşitli dergilerdendir. Bu dönemde gazete satışları da büyümüş ve kitap yayıncılığında ciltli kitaplar tanıtılmıştır. Basılı medya büyümesi biraz da reklam gelirindeki artışa borçludur aslında. Örneğin, 1901 yılında Coca-Cola’nın reklam bütçesi 100.000$’dı ve bunun büyük bir kısmıyla yeni dergilerde ve gazetelerde reklamlar yayınlanıyordu.

Dört renkli litografi artık kendini ispat etmiş bir üretim tekniği haline gelmiştir. Genellikle modern posterin babası olarak anılan Jules Chére, bu tekniğin ilk uygulayıcılarından birisidir. Görseldeki poster, Belle Époque şaheserlerinden birine tipik bir örnektir. Ofset litografi, tam renkli baskıyı yeni kalite ve uygun fiyat seviyelerine götüren bir gelişme olmuştur. Ayrıca, bu dönemde ilk Japon basın üreticileri de ortaya çıkmıştır.

KOLBUS ‘Rupert’, bu dönemde tasarlanmış ve 55 yıl boyunca üretimde kalmış bir kitap omurga yuvarlama ve yüzey presleme makinesidir. KOLBUS kitap bağlama makinelerinin ilkidir.

Yine bu dönemde, Amerikalı yazar Ira Washington Rubel, yanlışlıkla, litografik basının taş plakası yerine kauçuk baskı rulosundan basmanın daha net ve keskin bir basılı sayfa ürettiğini keşfetmiştir. Bu keşiften yola çıkarak New York’taki Potter Press Printing Company, kağıt için ilk litografik ofset baskıyı üretmiştir.

1914- ABD’de bobin pullarına duyulan talep o kadar arttı ki, Benjamin R. Stickney pul üretimi için özel bir matbua tasarladı.

1935- Ticari olarak başarılı ilk ciltsiz kitap serisi İngiltere’de Penguin Books tarafından yayınlandı. 1931’den önce Alman yayıncı Albatross Books, bir kağıt kapak ve yapıştırıcı ciltleme ile daha düşük fiyatlı kitap serisini pazarlamaya çoktan başlamıştı. Kitapların her birinin maliyeti altı pence idi –  dönemin parasıyla bir sigara paketiyle aynı fiyata denk geliyordu.

1949- Fortune dergisinin Temmuz sayısında ilk ticari taranmış renkli resim yer aldı. Bu resim, Austin Company tarafından üretilen bir tarayıcı kullanılarak üretilmiştir.

1952- Lausanne, İsviçre’de Gualtiero Giori, banknot basmak için teknoloji, ekipman ve hizmetler geliştirmek ve satmak için Organizasyon Giori’yi kurdu.

1953- Playboy’un ilk sayısı kapağında ve orta kapağında Marilyn Monroe ile çıktı. Yaklaşık 54.000 kopya, tanesi 50 ¢’ten basılıp satıldı.


1957- İlk Komori dört renkli baskı yapıldı. Komori, ilk dört renkli ofset baskı makinesini (UM-4C) geliştirdi.

1959- Xerox 914, ilk başarılı düz kağıt fotokopi makinesi kuruldu.

1962- Rudolf Hell, Gravür baskı sistemlerinin birçoğunda ilk olan HelioKlischograph K190’ı tanıttı. Sonraki modellerde ayrı tarama ve gravür üniteleri (1965 HelioKlischograph K193) veya dijital elektronikler (1974 HelioKlischograph K200) bulunur. Ürün ailesi bugün hala var – K500 modeli aşağıda gösterilmiştir.

Andy Warhol serigrafi adı verilen serigrafi sanatını bir sanat formu olarak popüler kıldı. “Turkuaz Marilyn” akrilik boya ve keten üzerine serigraf baskısı ile üretildi.
Kolbus, sürekli bir üretim hattında dakikada 36 kitap üretebilen tam otomatik bir kitap bitirme sistemi sundu.

1965- İngiltere’de Vickers basın üreticisi R.W. Crabtree’yi satın aldı.

1967- Océ, kimyasal olarak işlenmiş özel bir kağıt kullanarak belgeleri kopyalamak için bir elektro-fotografik işleme ile ofis baskı pazarına girdi. İlk sade kağıt ofis fotokopi makinesi 1973 yılında üretildi. Fotokopi makinesi, xerografik bir süreç yerine, geliştiriciye ait olmayan bir teknoloji kullandı ve bu teknoloji daha sonra Océ’nin yüksek hacimli yazıcılarda da kullanıldı.

ISBN İngiltere’de kuruldu. Uluslararası Standart Kitap Numarası, ticari kitaplar için benzersiz sayısal bir tanımlayıcı haline geldi.

1969- Muller Martini kuruldu.

1970- Xerox düz kağıt renkli fotokopi makinesi çıktı.

Aynı yıl su bazlı mürekkepler piyasaya sürüldü.

Londra’da Saatchi & Saatchi kuruldu. İlerleyen zamanlarda, 76 ülkede faaliyet gösteren büyük bir iletişim ve reklam ajansı ağı haline geldi.

1971- Quad/Graphics kuruldu. Bu Amerikan baskı şirketi, Harry ve Elizabeth Quadracci tarafından Sussex, Wisconsin’de kuruldu. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa ve Latin Amerika’daki üretim tesisleri ile dünyanın en büyük dergi yazıcılarından biri haline geldi.

1972- Entegre mürekkep kontrol sistemi ile baskılar oluşturuldu. ROLAND 800, saatte 10000 sayfaya kadar yazdırabilir. Bu, drupa 1972 gösterisinin önemli noktalarından biridir.

1974- İlk Shinohara ofset basın ve Lonely Planet kılavuzu oluşturuldu. Shinohara Machinery Company ilk ofset baskısını, Fuji 58. ise ilk Lonely Planet seyahat rehberini yayınlandı. Aşağıda, 2016 baskısının yanında gösterilmektedir.

1975 – IBM & Xerox laser printers. IBM 3800 ve Xerox 9700 gibi ilk lazer yazıcılar piyasaya çıktı.

1977- Indigo kuruldu. Benny Landa, başlangıçta teknolojisini diğer üreticilere lisanslayan bir araştırma şirketi olan Indigo’yı buldu. Bu durum, şirketin 1993 yılından beri E-Print 1000 dijital basınında kullandığı sıvı mürekkep olan ElectroInk’i geliştirdiği 80’li yılların ortalarında değişti.

1979 – MAN Roland Druckmaschinen kuruldu. MAN Roland Druckmaschinen AG, Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg ve Roland Offsetmaschinenfabrik Faber & Schleicher’in matbaa birleşmesinin bir sonucu olarak kuruldu. 2008 yılında şirket, Manroland olarak yeniden adlandırıldı.

1982- Plastik Banknotlar çıktı. American Bank Note Company, DuPont’un Tyvek polimerlerini kullanarak ilk plastik banknotları bastı. Avustralya, 1992 yılından itibaren genel dolaşımda polimer banknot kullanan ilk ülkedir.

1984- Mac doğdu.

Adobe, lazer yazıcılar gibi çıkış aygıtlarını kontrol etmek için kullanılabilen bir sayfa açıklama dili olan PostScript’i başlattı.

1985- Masaüstü yayıncılığı başladı. Steve Jobs, John Warnock’u Adobe’den, Apple LaserWriter için bir PostScript denetleyicisi oluşturmaya ikna ederek ‘tipetter kaliteli’ sayfaları çıkarmaya imkân tanıdı.

1990- Xerox, DocuTech Production Publisher olarak bilinen ilk DocuTech sistemini başlattı. Sistem, tarayıcı ve son işlemci modülleri takılı 135 sayfalık bir siyah beyaz 600 dpi sayısal baskı motoruna dayanıyordu. İlk uygun maliyetli ‘talep üzerine baskı’ yayıncılık sistemi kurulmuş oldu.

1991- Heidelberg GTO-DI, basında kendisi üzerinde yer alan Presstek plakalarını kullanıyor. Bu doğrudan görüntüleme teknolojisi umut verici görünüyordu, ancak diğer satıcılar benzer çözümleri sunmayı kullanmadılar. 2006 yılında Heidelberg bu teknolojiden vazgeçti.

1992- Indigo E-Print 100, ilk inceltmesiyle kağıttan silinebilen bir tür sıvı mürekkep olan ElectroInk kullanan dijital bir baskıdır. Aynı yıl piyasaya çıkan Xeikon DCP-1 gibi tonere bağlı rakip sistemler de çıktı. 2002 yılında Indigo, HP tarafından satın alındı ve Punch Graphix Xeikon’u satın aldı.

1995- Drupa’da MAN Roland Druckmaschinen AG, yenilikçi geniş formatlı tabaka ofset baskı makinesi olan ROLAND 900’ü piyasaya sürdü.

Kaynak: https://www.prepressure.com/printing/history

Etiketler:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!