Dijital Baskı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Unsur

“Gerçekleri önce göz önünde bulundur, sonra onları istediğin gibi çarpıtabilirsin”

Mark Twain’e ait bu söz, genellikle okuyanda kıkırdamaya sebep olsa da dijital baskı söz konusu olduğunda ilginizi çekecek, gözden kaçırmamanız gereken bazı gerçekler vardır.

Dijital baskı sürecinde göz önünde bulundurulması gereken unsurlar yapacağınız baskı için en uygun dijital baskı makinesinin seçilmesinden dijital baskı süreçlerinin nasıl işlediğine kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Hayatımızın diğer her alanında olduğu gibi dijital baskıda da bütün sürece tam anlamıyla hakim olmadan, almak istediğiniz baskı için kullanılması gereken en uygun yöntemin dijital baskı olup olmadığını anlayamazsınız.

Bu yazıda dijital baskı yaptırmaya karar vermeden önce muhakkak bilmeniz gereken 10 gerçeği derledik.

  1. Az bilinen gerçeklerden biri dijital baskı sürecinin el değmeden yani temassız işlemesidir.

Baskısı alınacak görüntüler, metinler ve/veya desenler bilgisayar kontrolündeki dijital baskı makinesinin, ‘baskı kafası’ olarak adlandırılan, nozullarından malzeme yüzeyine mürekkep püskürtülmesi yoluyla oluşturulur. Malzemeye kafalardan ne miktarda mürekkep püskürtüleceği dahil olmak üzere bütün baskı süreci ilgili bilgisayar programı ve donanımı tarafından yönetilir.

  1. Kullanacağınız dijital baskı makinesine bağlı olarak almak istediğiniz baskı için uygulanması gereken en iyi yöntem dijital baskı olmayabilir.

Baskıda bir görselin birebir aynı kopyasının üretilmesi için, o görselin en ufak ayrıntısındaki renk eşleşmesinin dahi doğru olması gerekir. Eğer, bilgisayar ortamından makineye görsel aktarılırken yani dönüştürme işlemi sırasında renk dosyaları etkileniyorsa, ton farkı oluşuyorsa elde ettiğiniz baskı, başta elinizde olan görselin birebir aynısı olmaz.

Birebir kopyanın elde edilebilmesi için kullanacağınız makinenin son teknolojiyi yakalamış olmasının yanı sıra bilgisayar programını kullanacak kişinin de tecrübeli olması gerekir.

  1. Gözden kaçırmamanız gereken bir diğer unsur ise kullanılan mürekkebin bileşenidir.

Su bazlı mürekkepler tamamen çevre dostu olduğu gibi insan ve hayvan sağlığına da zararı yoktur. Fakat, su bazlı mürekkep diğer mürekkeplere göre çok daha maliyetli olduğundan çoğu dijital baskı firmasında bulunmaz. Özellikle iç mekana uygulanacak bir baskı alacaksanız sağlığınız açısından su bazlı mürekkep kullanan dijital baskı firmalarını tercih etmelisiniz.

  1. Tartışma götürmeyen bir dijital baskı gerçeği ise bu yöntemin, offset baskıya göre, çok daha hızlı ve zahmetsiz olmasıdır.

Offset baskıda, baskı alınmadan günler önce ürünün belirlenmesi buna göre kalıpların çıkarılması, malzemelerin ayarlanması gerekir ki bu da hem daha uzun sürede üretim yapılması hem de baskı öncesi süreçlerde iş gücü ihtiyacının daha fazla olması demektir; bu durum ise size fiyatta yansıyacak bir unsurdur. Dolayısıyla acil yetişmesi gereken bir baskı ihtiyacı söz konusu olduğunda ya da maliyeti kısmak istediğinizde tercihinizi dijital baskıdan yana kullanmalısınız.

  1. Pek bilinmeyen dijital baskı gerçeklerinden biri de bu yöntemin seçilebilecek maliyet açısından en uygun yöntemlerden biri olmasıdır.

Dijital baskı süreçleri herhangi bir minimum sipariş tutarını, kurulum ücretini veya levha maliyetini içermediği gibi son teknolojiye sahip dijital baskı makineleri kesme gibi baskı sonrasında uygulanan işlemleri de kendi bünyesinde yapabilme yani son ürünü tamamlayabilme kapasitesine sahiptir. Bu yüzden seçilebilecek en uygun maliyetli yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

  1. Mümkün olan en iyi dijital baskı ürününü elde etmeyi etkileyen unsurlardan biri de üretici firmanın tecrübesidir.

Hemen her işte olduğu gibi bu alanda da, dijital baskı süreçlerini ilk defa kullanan firmanın hata payı tecrübeli firmalara nazaran daha fazladır. Dolayısıyla hem zamandan kazanmak hem de kaliteden ödün vermemek için deneyimli firmalar ve alanında bilgi birikimi yüksek çalışma ekipleri tercih edilmelidir.

  1. Dijital baskı sürçleri, değişken verilerin ve görüntülerin bilgilerinin işlenmesini içerir.

Dijital baskıda yazdırma işlemi bilgisayar tarafından kontrol edildiğinden, çıktıyı baskı öncesinde, sırasında ve sonrasında değiştirmek çok daha kolaydır. Bu ise üretimde ürünün özelleştirilmesini, kişiselleştirilmesini; başka bir ifadeyle talebe bağlı üretimin gerçekleştirilmesini sağlar.

  1. Dijital baskı alırken muhakkak göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsur ise taleplerinize ve ihtiyaçlarınıza karşı duyarlı baskı firmalarını tercih etmenizdir.

Bu iş için en uygun firma, gerekli durumlarda size rehberlik yapabilme ve tavsiye sunabilme kapasitesine sahip olduğu gibi bu konuda istekli de olmalıdır. Sorduğunuz tüm sorular tamamen cevaplandırılmalı ve istediğiniz son ürünün özelliklerine ulaşabilmek için hangi yöntemlerin uygulanacağı, hangi mürekkebin kullanılacağı, elde edilen ürünün nasıl uygulanacağı konusunda tecrübe sahibi olmalı ve sizi bu doğrultuda yönlendirebilmelidir.

  1. Dijital baskıya dair bir diğer gerçeklik ise onun baskı tarihindeki en yeni teknoloji oluşudur.

Baskının tarihi incelendiğinde ilk basılı materyallerin izi 1400lü yıllara kadar sürülebilmektedir. Fakat, dijital baskıyla gelen baskı devrimi 1993 yılında Indigo’nun E-Print 1000’i piyasaya sürmesiyle yaşanmıştır. Günümüzde oluşturulan ürünlerin çoğu, düşük maliyet, zamanda ve malzemede esneklik gibi nitelikleri dolayısıyla dijital baskı teknolojisiyle elde edilmektedir.

  1. Dijital baskı teknolojileri oluşturulacak her görüntünün işlenmesi için bilgisayar ortamında bir dizi karmaşık matematik formülünün yani algoritmaların kullanılmasını içerir.

Bu durum bir görselin, metnin ya da desenin baskısının zamandan ve miktardan bağımsız olarak birebir aynısının tekrar tekrar üretilebilmesine olanak sağlamaktadır. Örneğin, bugün baskısını aldığınız bir dijital kanvas tablonun aynısını 10 yıl sonra tekrar alabilirsiniz.

Dijital baskı teknolojileri ve süreçleriyle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak veya dijital baskı yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her türlü sorunuzu yanıtlamaktan ve dijital baskıyla ilgili problemlerinizi çözmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

 

Pardus Şirketler Grubu

                Hermes Dijital Baskı Atölyesi

[email protected]

 

kaynak: https://www.lasvegascolor.com/digital-printing-facts/

 

TEBİF 2018 ENDÜSTRİYEL YAPI FUARI

Hermes Dijital TEBİF 2018’de katılımcılar ve ziyaretçilerle  buluşuyor.  Ankara Congresium’da bu sene ilki düzenlenecek olan TEBİF (Türkiye İnşaat Teknolojileri ve Endüstriyel Yapı Fuarı) Ankara başta olmak üzere bütün Türkiye’den katılımcı ve ziyaretçileri ile oldukça yoğun ve aktif geçmeyi hedefliyor.

Yapı teknolojileri, inşaat malzemeleri, bina iç ve dış donanımları, ekipmanları ve uygulamalarının yer alacağı TEBİF Fuarı’nda Hermes Dijital de geniş ürün ve hizmet yelpazesiyle yerini alacak.

Yapı sektöründen 100’den fazla firmanın katılacağı TEBİF 2018’de Hermes Dijital de son teknoloji ekipmanlar ile sunduğu hizmetleri yapı sektörüyle buluşturuyor olacak. Totem ve tabeladan, bina, cephe ve araç giydirmeye, sahne tasarımından billboarda kadar geniş ürün ve hizmet yelpazesinde müşterileriyle buluşan firmamız sizleri son teknoloji ekipmanları ve yenilikleriyle buluşturmak için standına bekliyor. Devam et

Eklemeli Üretim – Additive Manufacturing (AM) Yazı Dizisi: Yöntemleri Nelerdir? – II

Eklemeli Üretim – Additive Manufacturing (AM) Yazı Dizisi: Yöntemleri Nelerdir? – II

Eklemeli üretim teknolojisi 20 yılı aşkın bir süredir araştırılmakta ve geliştirilmektedir. Üretilmiş mamulden gerekli kısımların çıkarılması yöntemiyle işleyen eksiltici üretimden farklı olarak eklemeli üretim, dijital baskı teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla malzemenin katman katman biriktirilerek eklemlenmesi ile üretim yaparak üç boyutlu parçalar oluşturur. Bunu yaparken de Bilgisayar Destekli Tasarım (Computer Aided Design CAD) modellemesi kullanır. Son yirmi yılda yapılan yoğun araştırmalarla, yeni ve yenilikçi eklemeli üretim süreçlerinin geliştirilmesinde ve ticarileştirilmesinde ve bunların havacılık, otomotiv, biyomedikal, enerji ve diğere alanlarda uygulamasında önemli ilerleme kaydedilmiştir. 
Yaygın kullanımı, bir dijital baskı türü olarak kabul gören, 3D baskı (üç boyutlu baskı) olan eklemeli üretim teknolojisi ile ilgili yazı dizisinin bu bölümünde eklemeli üretim yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir. Devam et

Eklemeli Üretim – Additive Manufacturing (AM) Yazı Dizisi: Yöntemleri Nelerdir?

Eklemeli üretim teknolojisi 20 yılı aşkın bir süredir araştırılmakta ve geliştirilmektedir. Üretilmiş mamulden gerekli kısımların çıkarılması yöntemiyle işleyen eksiltici üretimden farklı olarak eklemeli üretim, dijital baskı teknolojilerinin kullanımı vasıtasıyla malzemenin katman katman biriktirilerek eklemlenmesi ile üretim yaparak üç boyutlu parçalar oluşturur. Bunu yaparken de Bilgisayar Destekli Tasarım (Computer Aided Design CAD) modellemesi kullanır. Son yirmi yılda yapılan yoğun araştırmalarla, yeni ve yenilikçi eklemeli üretim süreçlerinin geliştirilmesinde ve ticarileştirilmesinde ve bunların havacılık, otomotiv, biyomedikal, enerji ve diğere alanlarda uygulamasında önemli ilerleme kaydedilmiştir. Devam et

Lasercomb CMS Serisi Dijital Kesiciler

Lasercomb, dijital baskılı ambalaj ve tabela için numune ve küçük seri üretim yapmak üzere yeni bir dijital kesiciyi piyasaya sürdü.

Birleşik Krallık’ta Friedheim International tarafından dağıtılan CMS serisi, dijital baskı firmasının her tür katı ve oluklu mukavva ile çalışmasına olanak tanıyan çok çeşitli malzemelerin kesilmesini, kırılmasını ve öğütülmesini sağlamakla kalmayıp sunduğu çok işlevli ünitelerle, makineyi kullanan dijital baskı firmasının ağına bağlanarak uzaktan destek sağlama kapasitesine sahip.

Kamera sistemi, kullanıcının hassas kontur kesimi sağlayan OptiScout dijital finishing yazılımı tarafından daha fazla işlenebilecek baskı işaretlerini kaydetmesini sağlarken, malzeme veritabanı tekrarlanan işlerin görülmesi için gerekli sağlamlığı, takımı ve kesim parametrelerini içermekte.

CMS serisinin boyutları ise 1600 x 1300 ila 3100 x 2500 mm şeklinde.

Kaynak: http://www.paperandprint.com