Fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık

Daha anlaşılır bir dille ifade edecek olursak fotoğrafçılık, fotoğraf makinesi kullanılarak ışığı narin bir yüzey üzerine kayıt yaparak görüntü oluşumunu sağlar. Profesyonelliği ve estetik yönü düşünüldüğünde fotoğrafçılık bir sanat olarak kabul edilir. Dijital çağ anlamlarıyla anlatmak gerekirse, elektronik görüntü sensöründe fotoğraf, her bir çözünürlüğe elektrik göndermesi ve elektronik olarak fotoğrafın oluşumunu sağlar. Fotoğraf makinesi görüntünün oluşumunu sağlayan bir cihazdır. Bunun haricinde fotoğraf filmi ya da elektronik sensör algılayıcı ortamdır. Dijital fotoğraf sektöründe kamera ve lensi kontrol ederek, gereken ışığı yansıtarak film veya raw dosyalarının oluşmasını sağlamaktadır. Dijital fotoğraf makineleri ışığa karşı hassasiyetli elektronik görüntü sensörü kullanırlar. Fotoğrafçılık iyi bir meslek mi? Diye düşünecek olursak, eğlenceli, keyif verici aynı zamanda iyi bir meslektir.

Fotoğrafçılık Türleri Nelerdir?

Her meslekte olduğu gibi fotoğrafçılığında türleri bulunmaktadır. Geçmiş dönemde çekilen tüm fotoğraflar siyah, beyaz olarak çekilirmiş.

Siyah-Beyaz

Geçmişte tüm fotoğraf çekimleri siyah- beyaz olarak çekilirdi. Fotoğrafçılık sektörünün çağa ayak uydurmasıyla birlikte renkli fotoğraflar çekilmeye başlandı. Renkli fotoğrafların çekilmesi tabi ki de siyah-beyaz fotoğrafların popülerliğini etkilemedi. Popülerliğini kaybetmemesinin bir sebebi düşük maliyetli olması diğer sebebi ise klasik görünümün insanlar tarafından sevilmesidir. çekilen tüm siyah-beyaz fotoğraflar sadece iki renkten ibaret değil içerisinde çeşitli işlemeler ve renkler barındırır. Bazı renkli dijital fotoğraflarda düzenleme yapılarak siyah-beyaz görünüm kazandırılır.

Renkli

Renkli fotoğraf çekimleri 19. yüzyılın ortalarında icat edilmiş ve geçen zamanda geliştirilmiştir. Renkli fotoğrafların çekilmeye başlandığı ilk zamanlar uzun saatler, günler hatta aylar almıştır. Beyaz ışıkta kalan fotoğraflar kısa sürede renginde ağarma olmuştur.İlk solmayan fotoğraf, fizikçi James Clerk Maxwell’in üç renk kuralını kullanarak 1861 yılında çekilmiştir.

Dijital Fotoğrafçılık

İlk dijital fotoğrafı 1975’de Kodak’ta mühendis olarak görev alan Steven Sesson ve bir takım teknisyen tarafından üretilmiştir. kitlesel pazara çıkarılan ilk renkli fotoğraf 1994’de Apple tarafından ABD’de satışa çıkarıldı.

Fotoğrafçılık Çeşitleri

 • Sokak Fotoğrafçılığı
 • Belgesel Fotoğrafçılık
 • Düğün Fotoğrafçılığı
 • Doğum Fotoğrafçılığı
 • Yemek Fotoğrafçılığı
 • Potre Fotoğrafçılığı
 • Ürün Fotoğrafçılığı
 • Gezi Fotoğrafçılığı
 • Mimari Fotoğrafçılığı
 • Stüdyo Fotoğrafçılığı
 • Moda Fotoğrafçılığı

 

Biyometrik Fotoğraf

Özelliklerinden dolayı vesikalık fotoğraf ayarında çekilen görsellerdir. Fotoğraf düzeni ICAO tarafından düzenlenmiştir. Bu çekim yöntemi yenilenen kimlik, ehliyet ve  pasaportlarda kullanılmaktadır.

fotoğrafçılık

Fotoğrafçılık Sıkça Sorulan Sorular

Fotoğrafçılık eğlenceli ve iyi bir meslektir. Bazen meslek olarak bazende hobi olarak yapılır. farklı manzara resimleri yada hayvan resimleri çekmekten keyif alırsınız.

Öyle bir meslektir ki amatör olarak da fazlasıyla yapılmaktadır. Fotoğraf çekmek isteyen herkesin hobi olarak yapacağı ve stres atabileceği bir meslektir.

Biyometrik fotoğrafı çekildikten 15 dk sonra  teslim edilmektedir. çok nadirde olsa baskı makinesi eski düzende çalışıyor ise bu süre biraz uzayabilir.

Siyah-beyaz fotoğraf renkli fotoğraflara göre daha az maliyete sahiptir. Bu nedenden dolayı geçmişten günümüzde hala tercih edilmektedir.