Folyo Baskı

Folyo Baskı Nedir?

Folyo baskı uygulamasında folyo malzemeleri arkası kısmı yapışkanlı olup alt kısmında da koruma amaçlı kağıt olan dijital baskı sektöründe her alanda bulunan bir reklam ürünüdür.  Değişik renklerde üretimi yapılan modellerin aksine tercih edilen fotoğraf folyo üzerine uygulanabilir. Çoğunlukla ahşap, kompozit ve cephe uygulamalarında tercih edilir.

Malzeme boyutları olarak dijital baskı sektöründe 105, 127, 137, ve 152 cm’lik boyutlar sıklıkla tercih edilir. Genellikle kullanılan folyo baskılar parlak ve uzun vadeli kullanımlar için oldukça uygundur. solvent bazlı dijital baskı ile yapılan ürünlerde 2 yıl gibi bir süre renkte bozulmama garantisi vardır. Folyo baskı üretiminde şeffaf ve beyaz folyo çeşitleri de mevcuttur. Şeffaf ve beyaz folyoda dayanıklı kaliteli ürünler tercih edilir.

Folyo Baskı Uygulaması Nasıl Yapılır?

Yapışkanlı folyo baskı ürünlerinde uygulanacak alan temiz ve pürüzsüz olması gerekir. Yüzeyin pürüzlü olması ve ham ağaç üzerine uygulanan folyo baskılarda istenilen sonuç elde edilmemektedir.  Folyo baskı uygulamalarında iki teknik uygulanır. Bunlardan biri sulu uygulama diğeri ise kuru uygulamadır. Çoğunlukla büyük camlara sulu uygulama işlemi kullanılır. Islatılan cam yüzey üzerindeki su kuruyana kadar folyo rahatlıkla uygulanır. İşi bilen kişiler tarafından genellikle sulu uygulama yapılmaktadır.

Folyo Baskı Uygulama Alanları

  • Mağazalar
  • Kafeler
  • Eczaneler
  • Restoranlar
  • Alışveriş merkezleri

Genellikle folyo baskı uygulaması yapılacak olanlar oldukça geniştir. Bu nedenden dolayı geniş bir yelpazeye sahiptir.

folyo baskı

Folyo Cam Uygulaması

Folyo uygulamalarında en çok tercih edilen cam giydirme işlemidir. Neredeyse tüm cam yüzeylerine uygulanan folyo baskı işlemi uygulanır. İsteğinize göre camlarınıza istenilen görseli ve reklamı uygulayabilirsiniz.

Kompozit Folyo Kaplamalar

Kompozit folyo dış cephe kaplamalarında modern tarzı yansıtmak için sıklıkla kullanılır. Dış cephe folyo uygulama işlemlerinde farklı renk ve dijital tarzlar tercih edilir. Yüksek kaliteli bir dış cephe için folyo yardımı ile kompozit malzemeler camlarınıza farklı dijital imajlar katar.

Cast Folyo Uygulamaları  

Cast  folyo uygulaması diğer folyo gereçlerinden farklı olmasının yanı sıra araç giydirme ve kabarık olan alanlarda tercih edilmektedir. Cast folyo uygulaması ısı karşısında diğer folyo çeşitlerine göre daha çok esner. Bu nedenden dolayı bombeli yüzeylerde daha uzun ömürlüdür.

Özel Kesim Folyo

Baskı işlemi sonrasında folyo gereçleri üzerinde özel kesim işlemleri yapılır. Mutoh bas-kes özelliğine sahip olan baskı sonrasında istenilen boyutlar üzerinde baskı kesim işlemi uygulanır. Farklı renklerde tercih edilebilen folyo baskı işlemlerinde aynı zamanda harf kesim işlemleri de yapılabilmektedir.

Folyo Laminasyon Uygulaması

Laminasyon şeffaf bir folyo baskı olmasının yanı sıra yüksek basınçlı tamburlar yardımı ile istenilen cisim üzerine kaplanmaktadır. Kullanılan kaliteli malzemeler üzerinde koruyucu bulunduğu için dijital baskı folyolarının renklerinde ağarma olmaz. Folyo yüzeylerini laminasyon ile kaplanırsa daha uzun vadeli kullanımlar sağlar.

Folyo Baskı Fiyatları

Folyo baskı fiyatları boyutlarına göre farklılık göstermektedir. Folyo baskı ebatları, kullanım alanları ve uygulama işlemleri hakkında merak ettiğiniz folyo baskı ile ilgili sorularınızın cevabı ve folyo baskı fiyatları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Folyo Baskı Sıkça Sorulan Sorular

Folyo baskı kullanım alanı olarak geniş bir yelpazeye sahiptir. Dayanıklı ve uzun vadeli olmasından dolayı sıklıkla tercih edilir. Bu özellikleri de tercih edilmesini ve avantajlı olmasını sağlar.

Folyo baskı birçok alanda  kullanılır. bu yüzden baskı hizmetlerinde oldukça sık kullanılır. Kullanım alanları şunlardır; vitrin tasarımları, indirim yazıları, tabelalar ve iç dış mekanlarda görselliği ön plana çıkarmak için kullanılır.

Folyo baskıda kaliteli malzemeler kullanıldığından dolayı uzun ömürlü ve dayanıklıdırlar. Renklerinde solma olmadan rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Folyo baskı işleminin rahat uygulanabilmesi ve uzun vadeli kullanım sağlaması için uygulanacak  olan alanın pürüzsüz ve düz olması gerekir. Fakat cast folyo baskı da bombeli alanlara uygulama yapılır.