Haberler

Dijital Baskının Avantajları

Özellikle büyük boyutlu ve renkli özgün baskılar ya da çoğaltmalar yapmak, şimdiye kadar bireysel fotoğrafçı veya sanatçı için hayli bir süreçti. Fakat artık değil. Dijital görüntüleme ve baskı, görsel iletişim kurallarını değiştirdi.

Dijital baskının avantajlarını şöyle sıralanabilir:

 1. Dijital baskı, diğer baskılara göre çok daha hesaplıdır.
  Baskı öncesi işlemler tamamlandıktan sonra istediğiniz şekilde dijital baskı yapabilirsiniz. Burada bahsettiğimiz şey kelimenin tam anlamıyla isteğe bağlı kişileştirme yani sipariş üzerine baskıdır. Bir resmi test etmek için bir baskı mı istiyorsunuz? Sorun değil. 100 adet mi istiyorsun? Yine sorun değil. Tek belirleyen sizin taleplerinizdir. Sipariş üzerine baskının bir diğer avantajı da maliyeti çok düşürmesidir.
  Bunun aksine, geleneksel baskı üretim yöntemleri, tüm baskı çalışmasının bir kerede üretilmesini gerektirir. Bunun sağlanması için de üreticinin geniş bir envanter yığınına sahip olması gerekir ki bu da bu envanterleri büyük miktarlarda almadan bunları depolamaya kadar bir çok maliyeti beraberinde getirir. Bu neden müşteri ilgilendirir? Çünkü baskı firmasının baskı dışında yaptığı her maliyet, alıcının ödeyeceği miktara eklenir. Sonuç, daha düşük kalitede baskı için daha çok meblaların harcanmasıdır.

  Dijital baskı teknolojisinin “sipariş üzerine üretim” kolaylığı üreticiyi bütün bu maliyetlerden kurtardığı için alıcının da cebini rahatlatır.


 2. Dijital baskı teknoloji ile üretilen baskılar arasında tutarlılık vardır.
  Dijital kaynak dosyaları bilgisayardaki sabit disklerde veya diğer dijital depolama ortamlarında depolandığından -medya, mürekkepler ve donanım/yazılımların değişmediği varsayılarak- aynı sonuçları üretmek için zamanla yeniden kullanılabilirler. Örneğin, on yıllık bir döneme yayarak aldığınız 100 adet baskıda ilk ve son baskılar aynıdır.
  Tabi bu avantajın korunması için tercih edilen dijital baskı firmasının tecrübesi, yazılım donanımının gelişmişliği, teknik ekibinin uzmanlığı gibi faktörler elzemdir.

  Tabi bu avantajın korunması için tercih edilen dijital baskı firmasının tecrübesi, yazılım donanımının gelişmişliği, teknik ekibinin uzmanlığı gibi faktörler elzemdir.

 3. Baskının dijital olması saklamada kolaylık ve güven sağlar.

  Yukarıdakiler ile ilgili olarak, dijital sanat diske depolandığında çok az fiziksel alan kaplar. Dijital veriler bozulmadan kalırsa ve okunması için bir yol varsa -ki belirttiğimiz gibi bu çoğu zaman firmanın niteliklerine bağlıdır-  dijital dosyalar uzun süre korunabilir.

  Diğer bir avantaj ise, tamamlanmış orijinallerinin basılı sürümlerinde gelecekte kullanılmak üzere taranıp saklanabilmesi için geleneksel medya ile çalışan sanatçılara yöneliktir. Bu sadece görüntüyü korumakla kalmaz, aynı zamanda sanatçıların orijinallerini, daha sonra yeniden üretmek için geri almaları konusunda endişelenmemelerini sağlar.

 4. Dijital baskı ile normalde üretilenden çok daha büyük ölçeklerde baskı alınabilir.
  Boyut, özellikle geniş formatlı dijital yazıcılarda -özellikle de genellikle ticari işler için kullanılan ve dört, beş, hatta altı metrelik genişlikteki inkjet modelleri için- hiçbir sorun teşkil etmez.

  Rulo halindeki materyale dijital baskı alırken baskının boyutunu sınırlayan tek faktör baskı firmasının kullandığı yazılımdır. Çünkü piyasadaki en geniş ölçekli makinenin kapasitesinden de büyük ölçülerde baskılar almak istediğinizde uygulanabilecek farklı yöntemler vardır; mesela görüntüyü parçalara ayırıp basmak gibi. Fakat bunun kaliteden ödün vermeden yapılabilmesi için dijital baskı firmasının gerekli donanıma ve uzmanlığa sahip olması gerekmektedir.

 5. Dijital baskı teknolojisi ile kendi sanatınızı kendiniz yaratırsınız.
  Kendi resimlerinizi yazdırdığınızda sürecin tam kontrolüne sahip olursunuz. Kullanılacak en iyi kağıt ve mürekkep kombinasyonunu seçersiniz, bir sonraki baskıda renkleri biraz daha ağırlaştırmak isteyip istemediğinize siz karar verirsiniz. Her şey, tamamen sizin kontrolünüzdedir. Ayrıca, çok kısa sürede baskı alınması sayesinde neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını anında görebilir ve tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.
 6. Size sınırsız özgürlük ve esneklik sağlar.

  Dijital baskı devriminden önce, fotoğrafçılar, ekipmana büyük yatırım yapmadan ve onu barındıracak yer olmadan kendi renkli baskılarını yapamıyorlar; baskı alabilmek için de seçeneklerinin sınırlı olduğu bir stüdyoya gitmeleri gerekiyordu.

  Şimdi, masaüstü baskı ekipmanıyla, hemen hemen herkes istediği zaman istediğini basma özgürlüğüne sahip. Aynı görüntü dosyasını kullanarak, bir fotoğrafçı/sanatçı farklı boyutlarda, farklı özelliklerde baskı alabiliyor. Dijital baskı ile yeni görüntüler, varyasyonlar veya yeni sürümler minimum maliyetle ve az riskle, tek seferde örneklenebilir ve test edilebilir halde.

 7. Kaynak: Johnson, H. “Mastering Digital Printing”.

Etiketler:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!