Dijital Baskı

Dijital Baskı Nedir?

Dijital baskı, bilgisayar üzerinden programlar aracılığı ile yapılan tasarımların, farklı materyallere basılması işlemine denmektedir. Teknolojinin gelişmesi sayesinde eski baskı sistemlerine göre daha fazla avantaj sağlamaktadır. Ankara dijital baskı hizmeti ile kısa sürede kaliteli baskılar elde edilmektedir.

Baskı makineleri yardımı ile istenilen broşür, grafik, tasarım, afiş, poster direkt olarak baskı malzemelerinin üzerine basılmaktadır. Dijital baskılar işletmeler tarafından da vazgeçilmez ve ekonomik çözüm olmaya devam etmektedir. Ayrıca kullanıcılar bütçe dostu deskjet, inkjet yazıcılar sayesinde numune olarak da baskı yaptırabilir ve tasarımlarda istedikleri değişiklikleri kolaylıkla giderebilirler.

İşletmelerin devamlılığı için reklam olmazsa olmazdır, reklamların yapılmasında da baskının önemi büyük rol oynamaktadır. Elde edilecek olan ürünlerin kaliteli olması gerekir. Her ne kadar dijital ortamlarda yayınlanan afişler, reklamlar ilgi odağı olsa da baskı ihtiyacı devam etmektedir. Diğer baskı yöntemlerine göre çok daha hızlı, pratik ve esnek olan dijital baskı çeşitleri ise şunlardır;

 • Dış Mekan Baskı
 • Folyo Baskı
 • Vinil Baskı
 • Mesh Baskı
 • One Way Vision
 • Canvas Baskı
 • İç Mekan Baskı
 • Megalight Baskı
 • Ofset Baskı
 • CLP Baskı
Dijital Baskı

Ankara Dijital Baskı Hizmetleri

Ankara ilinde bulunan firmamızdan dijital baskı ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Teknolojiye ayak uydurarak tüm yeni cihazlarımız ile dijital baskı, iç ve dış mekan baskı hizmeti sunuyoruz. Kullanabileceğimiz malzeme çeşidine göre makinelerimiz de farklılık göstermektedir.

Çözünürlük 1440 DPİ ve daha fazla UV baskı Ankara en iyi şekilde roland cihazlarımızda ve dış mekan çizimlerde orijinal cihaz boyaları kullandığımızdan kısa sürede solmama garantisi vermekteyiz. Kullanılan boya ile dış mekanlardaki şartlara dayanan dijital baskı ömrünün daha uzun olması için uv ışınlarına dayanıklı solvent bazlı boyalar kullanmaktayız.

Ankara Dijital Baskı Sistemleri

Lazer ile mürekkep püskürtme gibi modern baskı yöntemleri de dijital baskı olarak bilinmektedir. Dijital baskıda bilgisayar ortamında hazırlanan görsel çalışmaları direkt olarak pdf, jpeg, tiff gibi formatlar ile bilgisayardan yazıcıya gönderilmektedir. Bu yöntem ofset baskıda kullanılan baskı levhası ihtiyacını da ortadan kaldırmaktadır.

Ankara’nın tüm ilçelerine ve Türkiye geneline dijital baskı ile uygulama hizmeti veren firmamız, Ankara dijital baskı hizmetini dijital ortamda hazırlanan materyallerini, gelişen baskı teknolojisi ile basmaktadır.

Dijital Baskının Avantajları

 • Büyük ebatlı görsel baskı alma imkanı
 • Çalışmaları bilgisayardan direkt yazıcıya gönderme imkanı
 • Az adetli işlerde daha hızlı sonuçlar elde etme
 • Düşük maliyet
 • Soğuk, sıcak gibi hava koşullarına karşı dayanıklılık

Dijital baskıların yukarıda saydıklarımız dışında birçok avantajı bulunmaktadır. Düşük maliyetli olduğundan kaliteli baskı elde edilebilir. Çıktı alınan bir ürün olduğundan uzun süre kullanıma uygundur.

Günümüzde çoğu firma hızın, kalitenin ve düşük maliyetin bir arada olduğu dijital baskı çeşitlerini tercih etmektedir. Aynı zamanda ön üretim aşamasının olmaması da kullanıcılara zaman kazandırmaktadır.

Ankara dijital baskı hizmetleri için herhangi bir kalıp kullanılmamakla birlikte tasarımda da esnekliği getirmektedir. Ayrıca tasarım üzerinde sonradan değişiklikler yapmak da mümkündür. Çıktı almadan önce bir adet örnek baskı alınarak istenmeyen kısımlar değiştirilebilir.

Dijital Baskı Çeşitleri

Dijital baskının tarihsel gelişimini yakın tarihte hemen hemen hepimiz kendi gözlerimiz ile yaşadığımız çevreden gördük. Teknolojik gelişmeler hayatımızın her alanını etkilediği gibi reklamcılık sektörünü de fazlası ile etkilemiş ve reklamcılığa bakış açısını değiştirmiştir.

Bu açıdan artık reklam vermek, büyük işletmelerin yanı sıra neredeyse tüm işletmelerin sıklıkla kullandığı bir araç haline gelmeye başlamıştır. Kısacası artık reklamsız hiç bir yere gelinmediğini görmekteyiz.

Dijital baskı çeşitleri ise genel olarak iç mekan ve dış mekan baskılar olarak ikiye ayrılmaktadır. Bizim ise ele alacağımız kısım daha çok dış mekan dijital baskılar olacaktır.

Dış mekan dijital baskı çeşitleri genel olarak; vinil dijital baskı, folyo dijital baskı, one way vision dijital baskı, mesh dijital baskılı, dijital baskılı cast folyo gibi, branda baskı, etiket, baskes folyo, cam folyosu, poster baskı, folyo kesim gibi türleri de bulunmaktadır.

Dijital Baskı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Birçok dijital baskı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şu şekildedir;

Branda baskı, Folyo baskı, Vinil baskı, Mesh baskı, Afiş baskı, Delikli vinil baskı, UV baskı, Tek yönlü vizyon baskı, Şeffaf folyo baskı, Fuar standı giydirme, Zemin kaplama baskı vb. ürünlere baskı yapılmaktadır. Daha detaylı bilgi içim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Dijital baskılarda geleneksel baskı teknolojilerinde kullanılan baskı kalıplarına ihtiyaç duyulmaz. Çünkü geleneksek baskı tekniklerinde kalıp ile şablon hazırlamak günler sürecektir. Bilgisayar ortamında hazırlanan grafik tasarım, kalıba gerek kalmadan baskı makineleri tarafından işlenerek elde edilebilir. Dijital baskılarda 8 ana renk için 8 ayrı kartuş kullanılmaktadır.

Dijital baskı işlemlerinin yapımından önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. İlk olarak baskı yapılacak olan makinenin detaylı olarak incelenmesi tanınması gerekir.

Makinenin ayarları çıktısı elde edilecek olan ürüne göre düzenlenmelidir. Çözünürlük bilgileri girilmeli, kartuş takılmalı, kumaş makineye girdiğinde ayarlamalar yapılmalı, baskı kafası ile desenler mutlaka kontrol edilmelidir. Yanlış bir baskı elde etmemek için numune baskı yapılmalıdır.

Dijital baskılar kullanım alanı ve hava şartlarına maruz kalma şekillerine göre farklı dayanıklılık süresi göstermek ile birlikte en az 1 yıldan önce solma yapmamaktadır. Ancak, fazla yağmur, kar yağışı ve güneşe maruz kalması durumunda bu süre kısalabilir. İç mekan kullanımında ise bu süre fazlası ile uzundur.

Kullanım alanları oldukça geniştir. Kısaca bahsedecek olursak dijital baskılar; billboardlar da, cephe kaplamalarında, tabelalarda, afişlerde, dış mekan ve iç mekan alanlarında, duyuru amaçlı panolarda, tanıtım için kullanılmaktadır.

Dijital baskı maliyetleri az ve orta adetlerdeki üretimlerde, serigrafi ve matbaa maliyetlerine göre fazlası ile ekonomiktir.