Dijital Baskı ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar

24 Oca
dijital ofset baskı

hermes

Bilgi

Yorum yapılmamış.

Her iki baskı metodunun da kullanıldığı alana göre bazı avantajları mevcuttur ve birbirlerine karşı da bazı üstünlükleri bulunmaktadır. Ofset baskının kalitesi dijital baskının kalitesinden daha fazla kuvvetlidir. Güneş ışığına maruz kalsa dahi herhangi bir solma oluşmaz. Ofset baskıda, dijital baskıya nazaran daha fazla atık malzeme meydana gelir.

Fakat dijital baskıda solvent tercih edildiği için her ne kadar ofset baskıya oranla çok daha az atık meydana çıksa da insan sağlığına daha fazla zararlıdır. Ofset baskıda baskı uygulanabilmesi için kalıplar oluşturulur bundan ötürü kalıplar yapıldıktan sonra düzenleme yahut değişiklik yapılmaya uygun değildir. Fakat dijital baskıda uygulanacak tasarım bilgisayardan makineye gönderildiği için hem baskıdan önce hem de baskı boyunca karışabilmek ve büyük değişiklikler yapmak son derece rahattır.

Bunların yanı sıra kalıp kullanılmadığı için dijital baskı çok daha seri bir şekilde olmaktadır. Bu sebeple günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. Fakat ofset baskı için hazırlanan tabakalar maksimum dayanıklıdır ve 1 milyon adete kadar kullanılabilmektedir. Bu sebeple ofset baskılar günümüzün ekonomik baskı tekniklerinin başında yer almaktadır. İki baskı yöntemi de günümüzde sıkça tercih edilmektedir.

Dijital baskı ofset baskı farkı incelendiği zaman, en net özelliği bilgisayar destekli bir yürütüm olması olan dijital baskının, rahat bir biçimde değişikliğe uygun olması en büyük avantajıdır. Ancak ofset baskılarda kalıp kullanılmasından ötürü değişiklik olayı o kadar da rahat değildir. Değişkenliğe kolay olarak izin vermese de kalite bakımından daha kaliteli neticelere ofset baskılar imza atar. Hızlı baskı işlemi için dijital baskı tercihi gerekmektedir. Kimyasal kullanımı düşük olan dijital baskılar, bu konularda ofset baskıya göre daha faydalı olur.

 

Bir cevap yazın