Dijital Baskı Nedir?

15 Oca
dijital baskı nedir

hermes

Bilgi

Yorum yapılmamış.

Dijital ortamda yer alan görsel veya yazıların farklı materyaller üzerine basılması tekniğine dijital baskı denmektedir. Dijital baskı, materyal üstüne baskı yapmanıza imkân sunan birçok farklı metottan sadece bir tanesidir. Genel olarak küçük çaplı baskı işleri için talep gören dijital baskı, ofset baskıya oranla yüksek maliyetli, fakat ofsete göre daha hızlı bir yöntemdir. Dijital baskı ve diğer baskı yöntemleri arasında çok fark yer almaktadır.

Dijital-Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Ofset baskı ve dijital baskı arasındaki en önemli fark, dijital baskı kullanımı yapılırken baskı yapılan kalıplarının değiştirilmesi zorunludur. Ofset baskı makinelerinde baskı kalıpları devamlı olarak değiştirilmelidir. Değiştirme işlemlerin bir bölümü manuel şekilde yapılmalıdır. Bu metot ofset baskı için baskı zamanını dijital baskıya oranla uzatır. Diğer yandan dijital baskı seri şekilde olması istenen baskılar için daha uygundur. Aynı anda dijital baskı değişiklik yapmak için daha uygun bir baskı çeşididir.

Ofset baskı dijital baskıya oranla çok daha düşük maliyetlidir. Bunun nedeni ise aynı zamanda milyonlarca adete kadar baskının aynı zamanda yapılıyor olmasıdır. Baskı metotlarına el atıldığında, ofset baskı birçok kimyasal element kullanılarak yapılır ve bundan kaynaklı çöplerde dijital baskıya oranla çok fazla miktardadır. Dijital baskı özellik süreçleri hızla değişen ve ilerleyen sektörler ve baskı ürünleri için fazlasıyla uygundur. Mesela, broşür bastırarak hızlı bir reklam kampanyası yapmak istiyorsunuz ve bunun için kısıtlı vaktiniz mevcut. İşte bu gibi hallerde ofset baskı yerine dijital baskı kullanmak size vakit anlamında ciddi fırsatlar katacaktır. Fakat dijital baskıda basım rakamı yükseldikçe maliyetlerin de ofset baskıya oranla yükseleceğini unutmamalısınız.

Dijital Baskının Avantajları ve Neden Dijital Baskı Tercih Edilir?

Dijital baskı bir den fazla bakımdan size avantajlar sunar ancak kararınızı verirken dezavantajların da farkına varmalısınız. Dijital baskının avantajlı olduğu vaziyetler baskının türü ve adeti, tasarım esnekliği, istenilen baskı kalitesi ve daha birçok nedene göre değişiklik gösterir.

Genelleme yapmak gerekirse; Baskısı yapılacak rakam sayısı az ise, çalışmalarınız da vakit sıkıntısı yaşıyorsanız, kalitesi işin hızına oranla arka planda ise, baskının hızı maliyetten daha önemli unsursa, dijital baskı sizin için daha verimli olacaktır. Bu şartların zıt tını düşünüyor ve mesela, maliyeti aşağıda ve kalitesi maksimum olsun ama hızı çokta önemli değil diyorsanız, talebinizi ofset baskıdan yana seçmelisiniz.

Ofset veya dijital baskı tercihi ürün ve adet değerlendirme karar verilerek yapılır. Fakat kalite ve maliyet göz önüne alınırsa, müşterilere hem kaliteli hem de daha cazip fiyatlarda baskı hizmeti vermek için genel olarak ofset baskı tercih sebebidir.

Gelecekte Dijital ve Ofset Baskı

İlerleyen zaman içerisinde teknolojinin hızla geliştiği Dünya’da ve ülkemizde matbaacılık sektörünün de bu değişim hızına ayak uydurması ve değişmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde dijital baskı sektöründe önemli hamleler yapıldı ve hala yapılmaya devam ediyor. Bu değişimlerle beraber pek çok baskı maddesi için dijital baskı kullanımı daha kolay bir hal almaya başlıyor. Çıkan bu değişiklikler birçok baskı ürünü için ofset baskının önüne alabilmiş değil.

Dijital baskı ile birlikte ofset baskının da değişime uğramaya devam etmektedir. Her geçen gün daha minimum maliyetlerle daha yüksek kalitede baskı yapma olanağı verdiğini ifade etmek de fayda var. Önümüzdeki süreçlerde dijital baskı ve ofset baskı arasındaki bu teknoloji rekabetini hangisi kazanacak bilinmez fakat netice olarak baskı talepleri için online matbaa kullananların galip geleceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın