Haberler

Dijital Baskı Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Unsur

“Gerçekleri önce göz önünde bulundur, sonra onları istediğin gibi çarpıtabilirsin”

Mark Twain’e ait bu söz, genellikle okuyanda kıkırdamaya sebep olsa da dijital baskı söz konusu olduğunda ilginizi çekecek, gözden kaçırmamanız gereken bazı gerçekler vardır.

Dijital baskı sürecinde göz önünde bulundurulması gereken unsurlar yapacağınız baskı için en uygun dijital baskı makinesinin seçilmesinden dijital baskı süreçlerinin nasıl işlediğine kadar uzanan geniş bir yelpazeye sahiptir. Hayatımızın diğer her alanında olduğu gibi dijital baskıda da bütün sürece tam anlamıyla hakim olmadan, almak istediğiniz baskı için kullanılması gereken en uygun yöntemin dijital baskı olup olmadığını anlayamazsınız.

Bu yazıda dijital baskı yaptırmaya karar vermeden önce muhakkak bilmeniz gereken 10 gerçeği derledik.

  1. Az bilinen gerçeklerden biri dijital baskı sürecinin el değmeden yani temassız işlemesidir.

Baskısı alınacak görüntüler, metinler ve/veya desenler bilgisayar kontrolündeki dijital baskı makinesinin, ‘baskı kafası’ olarak adlandırılan, nozullarından malzeme yüzeyine mürekkep püskürtülmesi yoluyla oluşturulur. Malzemeye kafalardan ne miktarda mürekkep püskürtüleceği dahil olmak üzere bütün baskı süreci ilgili bilgisayar programı ve donanımı tarafından yönetilir.

  1. Kullanacağınız dijital baskı makinesine bağlı olarak almak istediğiniz baskı için uygulanması gereken en iyi yöntem dijital baskı olmayabilir.

Baskıda bir görselin birebir aynı kopyasının üretilmesi için, o görselin en ufak ayrıntısındaki renk eşleşmesinin dahi doğru olması gerekir. Eğer, bilgisayar ortamından makineye görsel aktarılırken yani dönüştürme işlemi sırasında renk dosyaları etkileniyorsa, ton farkı oluşuyorsa elde ettiğiniz baskı, başta elinizde olan görselin birebir aynısı olmaz.

Birebir kopyanın elde edilebilmesi için kullanacağınız makinenin son teknolojiyi yakalamış olmasının yanı sıra bilgisayar programını kullanacak kişinin de tecrübeli olması gerekir.

  1. Gözden kaçırmamanız gereken bir diğer unsur ise kullanılan mürekkebin bileşenidir.

Su bazlı mürekkepler tamamen çevre dostu olduğu gibi insan ve hayvan sağlığına da zararı yoktur. Fakat, su bazlı mürekkep diğer mürekkeplere göre çok daha maliyetli olduğundan çoğu dijital baskı firmasında bulunmaz. Özellikle iç mekana uygulanacak bir baskı alacaksanız sağlığınız açısından su bazlı mürekkep kullanan dijital baskı firmalarını tercih etmelisiniz.

  1. Tartışma götürmeyen bir dijital baskı gerçeği ise bu yöntemin, offset baskıya göre, çok daha hızlı ve zahmetsiz olmasıdır.

Offset baskıda, baskı alınmadan günler önce ürünün belirlenmesi buna göre kalıpların çıkarılması, malzemelerin ayarlanması gerekir ki bu da hem daha uzun sürede üretim yapılması hem de baskı öncesi süreçlerde iş gücü ihtiyacının daha fazla olması demektir; bu durum ise size fiyatta yansıyacak bir unsurdur. Dolayısıyla acil yetişmesi gereken bir baskı ihtiyacı söz konusu olduğunda ya da maliyeti kısmak istediğinizde tercihinizi dijital baskıdan yana kullanmalısınız.

  1. Pek bilinmeyen dijital baskı gerçeklerinden biri de bu yöntemin seçilebilecek maliyet açısından en uygun yöntemlerden biri olmasıdır.

Dijital baskı süreçleri herhangi bir minimum sipariş tutarını, kurulum ücretini veya levha maliyetini içermediği gibi son teknolojiye sahip dijital baskı makineleri kesme gibi baskı sonrasında uygulanan işlemleri de kendi bünyesinde yapabilme yani son ürünü tamamlayabilme kapasitesine sahiptir. Bu yüzden seçilebilecek en uygun maliyetli yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

  1. Mümkün olan en iyi dijital baskı ürününü elde etmeyi etkileyen unsurlardan biri de üretici firmanın tecrübesidir.

Hemen her işte olduğu gibi bu alanda da, dijital baskı süreçlerini ilk defa kullanan firmanın hata payı tecrübeli firmalara nazaran daha fazladır. Dolayısıyla hem zamandan kazanmak hem de kaliteden ödün vermemek için deneyimli firmalar ve alanında bilgi birikimi yüksek çalışma ekipleri tercih edilmelidir.

  1. Dijital baskı sürçleri, değişken verilerin ve görüntülerin bilgilerinin işlenmesini içerir.

Dijital baskıda yazdırma işlemi bilgisayar tarafından kontrol edildiğinden, çıktıyı baskı öncesinde, sırasında ve sonrasında değiştirmek çok daha kolaydır. Bu ise üretimde ürünün özelleştirilmesini, kişiselleştirilmesini; başka bir ifadeyle talebe bağlı üretimin gerçekleştirilmesini sağlar.

  1. Dijital baskı alırken muhakkak göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer unsur ise taleplerinize ve ihtiyaçlarınıza karşı duyarlı baskı firmalarını tercih etmenizdir.

Bu iş için en uygun firma, gerekli durumlarda size rehberlik yapabilme ve tavsiye sunabilme kapasitesine sahip olduğu gibi bu konuda istekli de olmalıdır. Sorduğunuz tüm sorular tamamen cevaplandırılmalı ve istediğiniz son ürünün özelliklerine ulaşabilmek için hangi yöntemlerin uygulanacağı, hangi mürekkebin kullanılacağı, elde edilen ürünün nasıl uygulanacağı konusunda tecrübe sahibi olmalı ve sizi bu doğrultuda yönlendirebilmelidir.

  1. Dijital baskıya dair bir diğer gerçeklik ise onun baskı tarihindeki en yeni teknoloji oluşudur.

Baskının tarihi incelendiğinde ilk basılı materyallerin izi 1400lü yıllara kadar sürülebilmektedir. Fakat, dijital baskıyla gelen baskı devrimi 1993 yılında Indigo’nun E-Print 1000’i piyasaya sürmesiyle yaşanmıştır. Günümüzde oluşturulan ürünlerin çoğu, düşük maliyet, zamanda ve malzemede esneklik gibi nitelikleri dolayısıyla dijital baskı teknolojisiyle elde edilmektedir.

  1. Dijital baskı teknolojileri oluşturulacak her görüntünün işlenmesi için bilgisayar ortamında bir dizi karmaşık matematik formülünün yani algoritmaların kullanılmasını içerir.

Bu durum bir görselin, metnin ya da desenin baskısının zamandan ve miktardan bağımsız olarak birebir aynısının tekrar tekrar üretilebilmesine olanak sağlamaktadır. Örneğin, bugün baskısını aldığınız bir dijital kanvas tablonun aynısını 10 yıl sonra tekrar alabilirsiniz.

Dijital baskı teknolojileri ve süreçleriyle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak veya dijital baskı yaptırmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Her türlü sorunuzu yanıtlamaktan ve dijital baskıyla ilgili problemlerinizi çözmenize yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

 

Pardus Şirketler Grubu

                Hermes Dijital Baskı Atölyesi

[email protected]

 

kaynak: https://www.lasvegascolor.com/digital-printing-facts/

 

Etiketler:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!