Dekota Baskı

Dekota şeffaf yüzeyli, esnek ve sağlam yapıda PVC tarzında bir baskı malzemesidir. Manüel ve CNC routerlarda kolaylıkla işlenebilir. Aynı zamanda direk olarak dijital baskı işlemi yapılabilmektedir. Haif bir yapıya sahip olduğu için çoğunlukla iç mekanlarda tercih edilir. Şeffaf yüzeyi ile kaplama uygulamaları için uygundur. Bu avantajlarından dolayı dekota baskı sıklıkla tercih edilir.

Dekota folyo baskı 3 ile 5mm arasında farklılık gösterir. Hafif ve sert bir görüntü yansıtan dekota folyo baskının taşınması ve monte edilmesi oldukça kolaydır. Sert bir yapıya sahip olduğu için dekota üzerine yapılan baskı posterler ve fotoğraflar için ek bir çerçeveye ihtiyaç duyulmaz. Bu malzemeler özel kesim yapılarak da tercih edilir.

Dekota baskı genellikle iç mekanlarda tercih edilir. Bunun yanı sıra UV baskı teknolojisi öncesinde folyo sıvama işlemi ile üretilmekteydi. Folyonun zamanla foreks yüzeyinden kalkması birçok sorunu da beraberinde getirdi. Buna çözüm olarak dekota üzeri direk baskı makineleri ile daha kullanışlı ve canlı görseller elde edilir.  Dekota baskı, yüksek çözünürlüğe sahip ve kaliteli baskı çeşididir bu yüzden sıklıkla tercih edilir.

Dekotalar, UV makineler ortaya çıkmadan önce dış mekan ve iç mekan dijital baskı makineleri ile folyo üzeri baskı işlemi yapılarak sıvanıyordu. Bu durumdan dolayı baskı kalitesi ister istemez yetersiz kalıyordu. Aynı zamanda dış mekan dijital baskılarda güneş ışınları daha fazla nüfus eder ve insan sağlığı için solvent bazlı makineler fazlasıyla zararlıdır. Avrupa’da iç alanlarda solvent bazlı dijital baskı kullanılmamaktadır. Bunun aksine UV baskı da kullanılmaktadır. Son zamanlarda Türkiye’de de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra alışveriş merkezlerinde solvent bazlı boya kullanımına izin verilmememktedir.

Dekota Baskı Nerelerde Kullanılır?

  • Fuar etkinliklerinde
  • Sergilerde
  • Vitrinlerde
  • Alışveriş merkezlerinde
  • Dev marketlerde
  • Mağazalarda
  • Cafelerde
  • Restoran önlerinde
  • Tezgah üstlerinde
  • Duvarlarda menü posteri olarak kullanılmaktadır.
dekota baski

Dekota Baskı Sıkça Sorulan Sorular

Dekota bask, fuar etkinliklerinde, vitrinlerde, Alışveriş merkezlerinde, dev marketlerde, mağazalarda, cafelerde, restoran önlerinde, tezgah üstlerinde, duvarlarda menü posteri olarak kullanılmaktadır.

İç mekanlarda reklam amacıyla dekota baskı tercih edilir. Yüksek görsel çözünürlüğü sayesinde insanların dikkatini çeker.

Dekota baskı, kaliteli ve sağlıklı bir reklam sunduğu için sıklıkla tercih edilir. Tercih edilen alanlarda dikkate çeker.

Aynı zamanda dış mekan dijital baskılarda güneş ışınları daha fazla nüfus eder ve insan sağlığı için solvent bazlı makineler fazlasıyla zararlıdır. Avrupa’da iç alanlarda solvent bazlı dijital baskı kullanılmamaktadır.