Blog

28 Oca
totem tabela nasıl yapılır
Totem Tabela Nasıl Yapılır?

Totem tabelalar genelde büyük ve gösterişli tabelalar dır. Açık alanlar ve şehirler arası yollarda reklam amacı ile tercih edilir. Reklam amacı ile kullanılması nedeni ile herkesin görmesi amacıyla gösterişli olarak yapılır. Reklam sektöründe sıklıkla tercih edilir. Totem tabelalar, totem boruları ile reklam yapan firmaların başarılarını en üst seviyeye çıkarmaktadır.

Totem Tabela Çeşitleri Nelerdir?

  • Çift bacaklı totem tabela
  • Tek bacaklı totem tabela
  • Likit totem tabela
  • Işıklı totem tabela
  • Işıksız totem tabela
  • Kompozit totem tabela
  • Alüminyum totem tabela
  • Çelik saç totem tabela
  • Profil totem tabela
  • Vinil germe totem tabela

Olarak birden fazla çeşide ayrılır. Totem tabela kullanım alanı olarak da geniş bir yelpazeye sahiptir.

Totem tabela Nasıl Dikilir?

Totem tabela dikimi yapılacak alana öncelikle derin bir çukur açılır daha sonra totem tablayı sabitleyecek olan demirler çukurun içerisine dökülerek makine yardım ile beton harç dökülerek sabitleştirilir. Daha sonra totem tabela borusu  demirin üzerine vinç yardımı ile sabitleştirilir. Sağlam olması amacı ile vidalanarak reklamı yapılacak olan pano yerleştirilir.

Totem Tabela Nasıl Yapılır?

Totem tabela yapılırken öncelikle faaliyet tasarımı yapılır. Daha sonra grafiği vektör özellikli programlarda hazırlanır. Hazırlanmış olan grafiği alüminyum tabakalar geçirmek için bilgisayar sistemi ile çalışan özel kesiciler kullanılır. CNC ve lazer kesicilerdir. Kırma ve kıvırma kısımları makine yardımı ile şekillendirilir. Yerden en az 4-5 metre yüksek olmak zorundadır. Totem tabelalar fırın boya denilen sistem ile boyanmaktadır.

24 Oca
dijital ofset baskı
Dijital Baskı ve Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Her iki baskı metodunun da kullanıldığı alana göre bazı avantajları mevcuttur ve birbirlerine karşı da bazı üstünlükleri bulunmaktadır. Ofset baskının kalitesi dijital baskının kalitesinden daha fazla kuvvetlidir. Güneş ışığına maruz kalsa dahi herhangi bir solma oluşmaz. Ofset baskıda, dijital baskıya nazaran daha fazla atık malzeme meydana gelir.

Fakat dijital baskıda solvent tercih edildiği için her ne kadar ofset baskıya oranla çok daha az atık meydana çıksa da insan sağlığına daha fazla zararlıdır. Ofset baskıda baskı uygulanabilmesi için kalıplar oluşturulur bundan ötürü kalıplar yapıldıktan sonra düzenleme yahut değişiklik yapılmaya uygun değildir. Fakat dijital baskıda uygulanacak tasarım bilgisayardan makineye gönderildiği için hem baskıdan önce hem de baskı boyunca karışabilmek ve büyük değişiklikler yapmak son derece rahattır.

Bunların yanı sıra kalıp kullanılmadığı için dijital baskı çok daha seri bir şekilde olmaktadır. Bu sebeple günümüzde çok fazla tercih edilmektedir. Fakat ofset baskı için hazırlanan tabakalar maksimum dayanıklıdır ve 1 milyon adete kadar kullanılabilmektedir. Bu sebeple ofset baskılar günümüzün ekonomik baskı tekniklerinin başında yer almaktadır. İki baskı yöntemi de günümüzde sıkça tercih edilmektedir.

Dijital baskı ofset baskı farkı incelendiği zaman, en net özelliği bilgisayar destekli bir yürütüm olması olan dijital baskının, rahat bir biçimde değişikliğe uygun olması en büyük avantajıdır. Ancak ofset baskılarda kalıp kullanılmasından ötürü değişiklik olayı o kadar da rahat değildir. Değişkenliğe kolay olarak izin vermese de kalite bakımından daha kaliteli neticelere ofset baskılar imza atar. Hızlı baskı işlemi için dijital baskı tercihi gerekmektedir. Kimyasal kullanımı düşük olan dijital baskılar, bu konularda ofset baskıya göre daha faydalı olur.

 

21 Oca
dijital baskı kullanım alanları
Dijital Baskı Nerelerde Kullanılır?

Dijital baskı, teknoloji alanındaki gelişmeler sonucunda hemen hemen her kesimde farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Öne çıkan kesimleri gözlemlediğimizde özellikle perakende sektörü, iş yeri, kurumsal iletişim, AVM, eğitim kurumları ve sağlık sektörü gibi pek çok alanda kullanımlarını görebiliriz.

Dijital baskının esas kullanım gayesi olarak müşteri kitleleri ile iletişimdir. Genel manada bilgilendirme, duyuru, kampanya gibi yayımlamak istenen mesajı, alakalı kitle ile paylaşımına imkan tanır. Günümüzde pek çok alanda bu kullanımları ve dijital reklamcılığın birçok dalını yaşantımızda görmekteyiz. Pano, billboard, yüz kaplamaları, tabela, afiş, araç kaplamaları, poster gibi alanlarda dijital baskı kullanılır. Bu uygulamalar neticesinde hedeflenen kitle ile iletişime geçebilir, daha etkili duyuruların yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu kadar yaygın kullanım alanı olan ve reklamcılığın olmazsa olmazlarından biri olan dijital baskı alanlarından yararlanabilirsiniz.

Dijital baskı teknolojisi alanındaki ilerlemeler bütün baskı ihtiyacı olan firmaların işlerini rahatlatmak aynı zamanda fiyat bakımından yarar sağlamaya imkan sunan bir metot dur. Dijital baskı söylendiğinde ilk akla gelen büyük ölçülerdeki iç ve dış mekanlardaki baskılardır. Bunların haricinde, broşür, kitap, defter, takvim gibi daha pek çok alanda dijital baskı imkanlarından yararlanabilirsiniz.

Geçmiş zamanlardan günümüze kadar baskı sektöründe, maksimum ebatlı baskılar ofset ile gerçekleşmekteydi. Teknolojik ilerlemeler bu usul baskı metotlarının kullanımını arka planda bırakmış dijital baskı makinelerini popüler hale çevirmiştir.

Düşük maliyetler ile başarılı neticeler alınan dijital baskı metotları hız bakımından da müşterilerin ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevaplamaktadır.

 

17 Oca
dijital baskı nasıl yapılıyor
Dijital Baskı Nasıl Yapılır?

Dijital baskı yapmak için başlangıçtan sona pek çok kontrol ve aşama gerektirmektedir. Sırası ile dijital baskı makinesinin hazırlanması, kartuş takma, makine ayarlarının yapılması, kumaşı makineye bırakma, makineye kumaş bilgilerinin girilmesi, çözünürlük ayarlarının yapılması ve son olarak basım işlemi yapmak.

Dijital Baskı Makinesini Hazırlama

Baskı işlemine başlamadan önce makinenin bölümlerini en iyi şekilde bilmek ve makinenin baskıya hazır olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir.

Metraj baskı yapan dijital baskı makinesi 3 bölümden oluşmaktadır:

1-Kumaşın makineye yerleştirilmesi, bu bölüm kumaşın makine içinde düzgün şekilde ilerlemesini destekler. Bir sıra silindirden oluşan bir bölümdür. Kumaş silindirlerin arasından geçirilerek baskı yapılacak bölüme getirilir. Basım esnasında kumaşın hareket etmesi bu silindir sayesinde olmaktadır. Bu bölümde yer alan son silindirin altından kumaş geçirilir ve silindir kumaş üstüne konulur. Böylelikle silindir, kumaş yüzeyine baskı yapar, blankete yapışma olmaz ve kumaş kontrollü biçimde ilerler.

2-Baskının yapıldığı bölüm, blanket üzerinde ilerlemekte olan kumaş yüzeyine baskı kafasının enine göre ilerlemesini destekleyen baskının yapıldığı bölümdür. En uzunluğu cihaza göre 150-180 cm arasında değişmektedir. Bu bölümde baskı yapılacağı vakit blanket durur, baskı kafasının enine göre hareketiyle baskı işlemi gerçekleşir. Baskı bittikten sonra da blanket hareket eder ve kumaşın ilerlemesini destekler.

3-Kurutma ve kumaşın sarıldığı bölüm, baskı bittikten sonra kumaş birbirine sürünebilir yahut sarılmış olduğu roliğe değerek kirlenebilir. Kirlenme ve baskı yitiklerinin olmaması için kurutmanın olduğu kısımdır. Baskı işlemi neticesinde kurutma makine üzerinde olan kurutma tertibatıyla olur. Kurutma işlemi bittikten sonra kumaş roliklere sarılarak fikseye aktarım yapılır.

Parça baskı yapan dijital baskı makineleri iki bölümden meydana gelir.

1-Parçanın serilmekte olduğu kısım

2-Baskının yapıldığı kısım

Metraj şekilde yapılan dijital baskıda, kartuşlardan sadece boya püskürtülür. Baskı yapılacak kumaşa uygun şekilde boyama ürünü barındırmakta olan kartuşlar makineye bırakılır ve baskı yapılır. Baskı pamuklu kumaşa uygulanacaksa reaktif boya kartuşu, poliamid kumaşa uygulanacaksa asit boya kartuşu makineye bırakılır. Firmalar genel olarak bu iki işlem için farklı iki makine kullanmaktadır.

Parça şeklinde yapılan dijital baskıda, cihazda kartuşların içinde baskı için lazım olan kimyasallar ile boya bulunur. Kartuşların içinde her çeşit kumaşa baskı yapılabilecek nitelikte pigment boyalar yer almaktadır.

Her iki tür baskı işleminde de kartuşların içinde yer alan boya ölçüsü makinenin kontrol paneli üzerinden kontrol edilebilmektedir.

Makine Ayarları Yapma

Metraj olarak uygulanmakta olan dijital baskı yapılmadan önce, kumaş makineye bırakılmadan önce, kartuşların ayarları, basımı yapılacak figürün kontrolü ve ayarları, baskı kafasının kontrolü, blanketin kontrolü, kurutma cihazının ısı ayarları ve çözünürlüğü, pas ayarları kontrol edilmelidir.

Kumaşı Cihaza Yerleştirme

Bu aşamada kumaş veya parça makineye yerleştirilir ve baskı işlemi başlar. Metraj olarak uygulanan dijital baskı öncesinde kumaş veya parçaya baskı patı uygulanmalıdır. Çünkü, dijital baskı patında baskı kafasından sadece boya püskürtülür. Arzu edilen baskının olması için baskı patında bulunan kimyasal maddelerle baskı esnasında kumaşa verilmiş olan boyar maddenin bir araya gelerek bağlanması gereklidir.

Metraj ve parça dijital baskı eylemlerinde baskı yapılacak ürünün formu farklıdır. Bu nedenle makineye yerleştirilmesi de farklı olmaktadır.

Metraj Baskıda Kumaş Yerleştirme

Dijital baskı cihazlarının arka bölümünde kumaşın cihaza konulması için silindirler mevcuttur. Kumaşın cihaza takılması için makinede olan metal çubuk çıkarılır ve kumaş topunun arasına konulur. Sonra cihazdaki yerine yeniden takılır kumaşın ucu alınır ve silindirler arasından geçirilir. En sonda bulunan silindir kumaşın üstüne baskı yapar ve blankete yapıştırır. Silindir arasından geçirme eylemi bittiğinde cihazın çalışması esnasında hareketli olmaması için kumaş üstüne sarılı biçimde olduğu kartın roliki sıkıştırılır ve sabitlenir. Bu işlem kumaşın takıldığı metin çubuğun bas ucunda bulunan hava veren kısıma kompresör ile hava basılarak kumaşın sarılı olduğu karton rolik sıkıştırılır. Bu sayede rolik sabitlenir ve kumaşın rolik sebebiyle hareketlenmesi engellenir. Makine çalıştırılır ve kumaş baskı sonunda sarılacağı silindire kadar yol alır.

Parça Baskıda Kumaş Yerleştirme

Bu yöndemde önce kumaş, baskı paletinin üstüne konulur. Baskı paleti umumi olarak küçük, büyük parçalar ve kol gibi baskı yapılacak parçaların özelliğine göre farklılaşabilir.

Büyük parçalar için büyük, küçük parçalar için küçük baskı paleti kullanılır. Kol gibi daire şeklindeki parçaların baskısı için bu tip parçalara mahsus üretilen baskı paleti tercih edilir.

Parçalar bu şekilde hususlarına uygun olan paletlerin üstüne yerleştirilir ve baskı başlar.

Baskı yapılacak parça palete düzgün şekilde konulur, konulma anında dikkatli olmak gerekir. Kumaşın katlanmaması yahut üst üste gelmemesi lazımdır.

Baskı Makinesine Kumaş Bilgisi Girme

Dijital baskının istenilen formatta yapılması için baskı yapılacak kumaşın özelliğinin cihaza tanımlanmalıdır. Bu işlem dijital baskı cihazının bilgisayarı üzerinde yapılmaktadır.

Bilgisayardaki baskı programında basılacak desen tespit edilerek işaretlenmelidir. Aynı ekranda kumaş özelliklerinin girildiği bölüme kumaşın eni ve boyu gibi ölçüleri girilmelidir.

Çözünürlük Ayarlarını Ayarlama

Baskı için kumaş veya parçanın eni ve boyu gibi verileri de girildikten sonra baskının uygulanacağı varyant bilgilerinin bilgisayara girilmesi gerekmektedir. Dijital baskıda genellikle 8 ana renk ve bunların karışımları kullanılmaktadır. Bu renkler ve karışımlar genel olarak bilgisayara program kurulurken tanımlama yapılır.

Çözünürlük ayarında istenilen rakam ne kadar alçak olursa makine hızı bir o kadar yükselir. Ancak şöyle de bir durum varki bu durum baskı kalitesinin de düşmesine sebep olur.

Bütün bu ayrıntılı ve detaylı işlemler eksiksiz yapılırsa baskı işlemi başarılı bir şekilde sonlandırılır.

17 Oca
totem tabela nedir
Totem Tabela Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Totem Tabela

Totem Tabela uygulamaları, normal şartlarda her firmanın kendini dış piyasada gösterebilmek için tabela uygulamaları tercih edilir. Tabela, firmanın adını, temel niteliklerini ve sunduğu hizmetleri göstermek için kullanılır.  Mağaza veya firma tabelası için yüzlerce değişik tabela çeşitleri arasında tercih yaparak, arzuladığınız tanıtım olanağını elde edebilirsiniz. Fakat bazı firmalar sahip oldukları maksimum boyutlar sebebiyle farklı bir tabela uygulaması yani totem tabela tercih edebilir.

Totem Tabela’nın Avantajları

Totem tabela, talep edilen en uzak yerden rahatlıkla bir görünüm sağlayan maksimum boyutlara sahip tabelalardır. Birçok durumda açık hava tabelası olarak firma dışında sokak, cadde veya karayollarında uygulanmaktadır. Totem tabela çeşidi ışıklı veya ışıksız olarak kullanılabilmektedir.

Totem tabela belirli bir yasal zorunluluğu bulunmayan büyüklüğünden dolayı görsel avantaj sağlayan, etkili ve dikkat çekici bir tabela türüdür. İşletmelerin taleplerine göre kullanıma onay alınan alanlarda arzulanan her boyut ile uygulama yapılmaktadır. Boyut olarak 5 metre ’ye 17 metre gibi bir tabela yahut 2 metre ‘ye 3 metre gibi bir totem tabela yaptırılabilir. Buradaki en önemli konu kullanım bölgesine göre en iyi görselliğin oluşturulmasıdır. Totem tabela genel olarak dev işletmeler, fabrikalar, alışveriş noktaları, kurumsal işletmeler, eğitim kurumları, plazalar gibi sektörler tarafından tercih edilmektedir. Totem uygulamaları otopark alanı igirişinde, fabrika binası önünde veya onay alınan noktalarda gerçekleştirilir.

Totem tabela uygulamalarının yapılması için öncelikle firma tarafından bazı tercihlerin yapılması şarttır. Mesela, tabelanın ışıklı ya da ışıksız olması seçeneklerini tercih etmelidir.

Totem tabela uygulamaların oluşturulması için maksimum ebattaki tabelalarda kompozit malzeme tercih edilebilir. Örneğin bir eğitim kurumu girişinde totem tabela uygulaması yapılabilir. Bu reklam için fener tabela gibi bir uygulama tercih edilebilir. Bu sebeple uygulama cinsine, sahip olduğunuz ekonomiye ve uygulama bölgesine göre totem tabela alternatifleri değişim gösterebilir.

Yüksek kalite standartları ile beraber üretilen totem tabela en ırak yerden dahi net bir görüntü vermektedir. Böyle bir uygulama ile marka bilinirliği ve güzel bir tanıtım açısından imkan sağlar. Özellikle daha büyük ebattaki uygulamalar karayolu kenarlarında veya şehir merkezlerinde ilgi çekici bir netice oluşturur. Fakat bu uygulama diğer tabela uygulamalarına göre daha yüksek bir maliyet meydana çıkarır. Çıkan yüksek maliyet rakamına karşı olarak geri dönüşü yüksek olacak sonuçlar elde edilmelidir.

Totem Tabela Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Totem Tabela konulacak alanın yeri doğru seçilmelidir. Konumlandırılacağı yere göre uzunluğu, büyüklüğü ve küçüklüğü ayarlanmalı ve bu ölçülere uygun şekilde yapılmalıdır.

Tabelanın dip kısmı beton dökümü yapılarak güçlendirilmeli ayrıca fırtınalı, rüzgârlı havalarda düşmemesi için iskeletinde dayanıklı ve kaliteli malzeme kullanılmalıdır.

Çeşitli bölgelerde yapılan reklamların aynı ölçekte ses duyurması beklenemez. İnsanların yoğun olarak konumlandığı ve en fazla dikkat çekecek alanlarda yapılan reklamlar tercihiniz olmalıdır. Teknolojinin ilerlemesi ile reklamların televizyon, internet ortamı ve pek çok farklı alanlarda uygulanan reklamlar mevcuttur. Bazı işletmelerin bu gibi olanakları olmayabilir, bu firmalar sesini duyuracağı kitlenin yoğun ikamet ettiği bölgelerde adını duyurmak isteyebilir. Gösterişli ve dev boy totem tabelalar ile göstereceği reklamlar neticesinde birçok insana kendini tanıtabilir. Çünkü totem tabelalar, en ırak noktalardan bile hissedilecek şekilde tasarlanır ve fazlası ile büyük olmasından dolayı olarak da insanlar tarafından ilgi toplar.

Totem Tabela Çeşitleri

Totem tabela çeşitleri: Tek bacaklı, çift Bacaklı, likit, Işıklı veya ışıksız, kompozit , alüminyum, çelik saç, profil, vinily germe şeklinde çeşitleri mevcuttur.

Totem Tabela Fiyatları

Totem Tabela gerek ebatları gerekse konumlandırıldığı alan olsun her açıdan farklı ölçüleri olduğundan fiyat konusunda farklılık göstermektedir

15 Oca
dijital baskı nedir
Dijital Baskı Nedir?

Dijital ortamda yer alan görsel veya yazıların farklı materyaller üzerine basılması tekniğine dijital baskı denmektedir. Dijital baskı, materyal üstüne baskı yapmanıza imkân sunan birçok farklı metottan sadece bir tanesidir. Genel olarak küçük çaplı baskı işleri için talep gören dijital baskı, ofset baskıya oranla yüksek maliyetli, fakat ofsete göre daha hızlı bir yöntemdir. Dijital baskı ve diğer baskı yöntemleri arasında çok fark yer almaktadır.

Dijital-Ofset Baskı Arasındaki Farklar

Ofset baskı ve dijital baskı arasındaki en önemli fark, dijital baskı kullanımı yapılırken baskı yapılan kalıplarının değiştirilmesi zorunludur. Ofset baskı makinelerinde baskı kalıpları devamlı olarak değiştirilmelidir. Değiştirme işlemlerin bir bölümü manuel şekilde yapılmalıdır. Bu metot ofset baskı için baskı zamanını dijital baskıya oranla uzatır. Diğer yandan dijital baskı seri şekilde olması istenen baskılar için daha uygundur. Aynı anda dijital baskı değişiklik yapmak için daha uygun bir baskı çeşididir.

Ofset baskı dijital baskıya oranla çok daha düşük maliyetlidir. Bunun nedeni ise aynı zamanda milyonlarca adete kadar baskının aynı zamanda yapılıyor olmasıdır. Baskı metotlarına el atıldığında, ofset baskı birçok kimyasal element kullanılarak yapılır ve bundan kaynaklı çöplerde dijital baskıya oranla çok fazla miktardadır. Dijital baskı özellik süreçleri hızla değişen ve ilerleyen sektörler ve baskı ürünleri için fazlasıyla uygundur. Mesela, broşür bastırarak hızlı bir reklam kampanyası yapmak istiyorsunuz ve bunun için kısıtlı vaktiniz mevcut. İşte bu gibi hallerde ofset baskı yerine dijital baskı kullanmak size vakit anlamında ciddi fırsatlar katacaktır. Fakat dijital baskıda basım rakamı yükseldikçe maliyetlerin de ofset baskıya oranla yükseleceğini unutmamalısınız.

Dijital Baskının Avantajları ve Neden Dijital Baskı Tercih Edilir?

Dijital baskı bir den fazla bakımdan size avantajlar sunar ancak kararınızı verirken dezavantajların da farkına varmalısınız. Dijital baskının avantajlı olduğu vaziyetler baskının türü ve adeti, tasarım esnekliği, istenilen baskı kalitesi ve daha birçok nedene göre değişiklik gösterir.

Genelleme yapmak gerekirse; Baskısı yapılacak rakam sayısı az ise, çalışmalarınız da vakit sıkıntısı yaşıyorsanız, kalitesi işin hızına oranla arka planda ise, baskının hızı maliyetten daha önemli unsursa, dijital baskı sizin için daha verimli olacaktır. Bu şartların zıt tını düşünüyor ve mesela, maliyeti aşağıda ve kalitesi maksimum olsun ama hızı çokta önemli değil diyorsanız, talebinizi ofset baskıdan yana seçmelisiniz.

Ofset veya dijital baskı tercihi ürün ve adet değerlendirme karar verilerek yapılır. Fakat kalite ve maliyet göz önüne alınırsa, müşterilere hem kaliteli hem de daha cazip fiyatlarda baskı hizmeti vermek için genel olarak ofset baskı tercih sebebidir.

Gelecekte Dijital ve Ofset Baskı

İlerleyen zaman içerisinde teknolojinin hızla geliştiği Dünya’da ve ülkemizde matbaacılık sektörünün de bu değişim hızına ayak uydurması ve değişmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde dijital baskı sektöründe önemli hamleler yapıldı ve hala yapılmaya devam ediyor. Bu değişimlerle beraber pek çok baskı maddesi için dijital baskı kullanımı daha kolay bir hal almaya başlıyor. Çıkan bu değişiklikler birçok baskı ürünü için ofset baskının önüne alabilmiş değil.

Dijital baskı ile birlikte ofset baskının da değişime uğramaya devam etmektedir. Her geçen gün daha minimum maliyetlerle daha yüksek kalitede baskı yapma olanağı verdiğini ifade etmek de fayda var. Önümüzdeki süreçlerde dijital baskı ve ofset baskı arasındaki bu teknoloji rekabetini hangisi kazanacak bilinmez fakat netice olarak baskı talepleri için online matbaa kullananların galip geleceğini söyleyebiliriz.