Bina Cephe Giydirme

Modern mimaride cephelerde tercih edilen ve yapı kabuğu olarak dizayn edilen bina cephe giydirmelerinde, taş, cam kompozit ya da metal levhalar kullanılır. Cephe giydirme, modern mimari çizgileri içerisinde barındıran prestij binaların yapımında kullanılan, birçok tasarımlar ile işleme geçirilen mühendislik, yapım ve montaj sistemi olarak bina cephe giydirme tercih edilir.

Giydirme Cephe Sistemleri

Bina cephe giydirmeler, mimar ve mühendislerin itibar ve yüksek yapılar gibi özel mimarlık yapı isteyen ve alışılmış dizaynlardan ve ayrıntılardan bu özelliği ile ayrılan modern yapı işlemlerinin tercih edildiği, bilgi ve uzmanlığın ön plana çıktığı sistemler olarak adlandırılır.

Bina cephe giydirme işlemlerinin tercih edilmesinde çeşitli faktörler yer alır. Fonksiyonel, modern ve hafif olmalarının aksine güneşin zararlı ışıkları, yağmur, gürültü ve diğer çevresel hasarlardan korunması, oluşabilecek şekil hatalarının korunması, renk ve doku hasarı gibi estetik hataların olmaması, aynı zamanda yalıtım ve enerji tasarrufunun sağlanması gibi birçok avantaja sahiptir.

Bina Cephe Giydirme Çeşitleri Nelerdir?

  • Bina cephe giydirme sistemlerinde kullanılan kaplamanın cinsine ve hacmine göre ağır asma ile hafif asma olarak iki gruba ayrılır.
  • Panel ağırlığı 100 kg/m2’den büyük fazla olan hizmetlere ağır asma, 100 kg/m2’den küçük olan panellerin tercih edildiği hizmetlere ise hafif asma ismi verilir. Bu cephe sistemleri ağırlığı haricinde kaplama çeşitlerine göre de sınıflandırılır. Kaplama çeşitleri cinsine göre 7’ye ayrılır.

 

Kaplama Çeşitleri Nelerdir?

  • Kapaklı cephe çeşitleri
  • Strüktüel silikon cephe hizmetleri
  • Panel cephe hizmetleri
  • Transparan cephe hizmetleri
  • Işıklık hizmetleri
  • Kompozit panel cephe hizmetleri
  • Doğrama cephe hizmetleri
cephe giydirme

Bina Cephe Giydirme Sıkça Sorulan Sorular

Modern mimaride cephelerde kullanılan ve yapı kabuğu olarak dizayn edilen işlemlere bina cephe giydirme denir.

Bina cephe kaplama çeşitleri şunlardır; kapaklı cephe çeşitleri, strüktüel silikon cephe hizmetleri, panel cephe hizmetleri, transparan cephe hizmetleri, ışıklık hizmetleri, kompozit panel cephe hizmetleri, doğrama cephe hizmetleri olarak yediye ayrılır.

Birçok özelliğe sahip olduğu için sıklıkla tercih edilir. Çevresel faktörlerden etkilenmediği içinde sıklıkla tercih edilir.

Binaların dış tasarımlarının güzel olması için kullanılır. Binalar mimari yapılarla estetik bir görünüm kazanır.