Bayrak & Flama

Bayrak & Flama

Bayrak

Bir toplumun, milletin ya da kuruluşun simgesi olarak bilinen farklı renk ve bizimle özelleştirilmiş, büyük çoğunlukla dikdörtgen olan kumaş ve sancağa bayrak denir.  Her bayrak istenilen sayı kadar üretilmesi mümkündür. Bayrak üretiminde her türlü renk ve şekilde özel üretimler kişiler ve şirketlerin arzusu üzerine gerçeğe dönüşür.

Üretim yapılırken en uygun kumaşlar ve doğal renkler kullanılmaktadır. Kolay olarak bilinen aslında yapımı oldukça zor olan bayrak üretimi gayret ve emek gerektirir. Kullanılacak ölçüler aynı olmalı ve kullanılan malzeme kaliteli olmalıdır.

Flama

İşaret olarak ya da farklı amaçlarla kullanılan küçük bayraklara flama denir. Flamalar birçok özel şirketlerde, kamu kurumları, firmalar, oteller, belediyeler, turizm acenteler ihtiyaca göre kullanmaktadırlar.

Bayrak üretimi yapan kişiler genellikle kullandığı kumaşlar yapılacak olan bayrak ve flama siparişine göre farklılık gösterir. Bayrak ve flamalar genellikle resmi dairelerin içerisinde ve dışarısında sıklıkla kullanılır. Yalnız son dönemlerde bayrak ve flamalar özel dairelerde de kullanılmaktadır. Makam odalarında,  toplantı salonlarında,  kürsülerin yan ya da arka kısımlarında tanıtım amacı ile masalarda ve direklerde yer verilmektedir.

Masa Bayrağı

Genellikle ülkemizde yer alan birçok okullara, özel şirketlerde, makamlarda yer alan masa bayrakları, Türk bayrağı, şirket bayrağı, logolu bayrak diğer ülke bayraklar olarak bilinmektedir.

Kullanım Durumu

Bu bayrak şekilleri genellikle iç mekanlarda masa üstünde yer alan genel genel bayrak olarak kullanılır. Metal direklerle kullanımı doğrudur. Genel ebat olarak 15 x 22,5 cm uzunluğunda ve polyester saten kumaş kullanımı ile çift yönlü olarak üretilir. Baskı çeşidi olarak da serigrafi, empirme baskı ve baskı teknolojisi ile imal edilmektedir.

Masa baskının kullanım alanları

 • Kamu kurum ve kuruluşları ofisleri
 • Toplantı odaları
 • Ofisleri
 • Uluslararası toplantı salonları
 • Holdingler
 • Fuarlar
 • Siyasi partiler
 • Dernekler
 • Basın ile yayın kuruluşları
 • Özel sektör çalışma masaları
 • Türk Silahlı Kuvvetleri ofislerde

Tüm ofis ve şirket anlamında devlet ve özel olarak genellikle her alanda bayrak türü olan masa bayrağı tercih edilir.

Bayrak ve Flama Formasyonu Nedir?

Sürekli görülen görülen formasyon çeşididir. Meydana geliş şekilleri birbirine benzer.  Her iki çeşitte de piyasanın yönünün izlerini bıraksa da görüntü bakımından birbirinden farklıdır. Bayrak ve flama formasyonları, yüksek boyutlu sert bir hareketin arkasında yer alan yatay hareket yerlerini gösterir. Her iki formasyonda ölçümü aynı şekilde yapılmaktadır.

Hızla yukarı çıkan piyasada hafif aşağı doğru eğilimli, düşen piyasalarda ise hafif yukarı doğru eğilimli olması mümkündür. ,Formasyon yapılmadan önce gelen keskin ve sert hareket zamanında işlem ağırlığı yüksek ve düz bir çizgi ile oluşan bayrak direği alarak isimlendirilir.

Bayrak Formasyonu

Bayrak formasyonu hızlı bir sonrası oluşur. Trendin tam tersi bir eğime sahiptir. Formasyon oluşumunda işlem hacmi daralır formasyon işlemi tamamlandıktan sonra işlem hacmi çoğalmaya başlar. Yükseliş trendinde hızlı ve sert bir yükselişin arkasından gelen kısa dalgalanma ile meydana gelir. Dalga sırasında meydana gelen şekil ise dikdörtgeni anımsatır. Fiyat dikdörtgenin bayrağın üst çizgisini kırdıktan sonra formasyon işlemi bitmiş olur. bayrakta direğin uzunluğu kadar yükseliş beklenir.

Flama Formasyonu

Bayrak formasyonlarında tek farklı şekil dörtgen değil üçgendir. Yükseliş trendlerinde hızlı ve çizgi halinde oluşan yükselişin arkasından fiyat durarak aşağı yukarı hareket eder. Aynı zamanda flama oluşmuş olur. Formasyon işlemi flamanın üst çizgisinin kırılması ile başlar. Formasyon işlemi tamamlandıktan sonra flama direk boyu kadar yükselmesi beklenir.

bayrak flama

Bayrak & Flama Sıkça Sorulan Sorular

Bayrak kullanım alanları; kamu kuruluşları, ofisler, özel şirketler, okullar gibi bir çok alanda bayrak kullanılır.

Bayrak üretimi sanıldığı kadar kolay bir üretim şekli değildir. Emek ve dikkat gerektiren bir işlemdir.

Flama günümüzde birçok alanda tercih edilmektedir. Flama kullanım alanları şunlardır; ofisler, özel şirketler, kamu kuruluşları, firmalar, oteller, belediyeler, turizm acenteleri flama kullanımı yapmaktadır.

Flama yapımda oldukça kaliteli ürünler kullanılmaktadır. Doğal renkler ve kaliteli kumaşlar tercih edilir. Aynı zamanda kullanım ömrü kaliteli malzeme kullanıldığından uzundur.