Haberler

Baskı Teknolojileri

Tarih boyunca baskı yapmak için kullanılan çok çeşitli teknolojiler olmakla beraber, günümüzde en yaygın olarak kullanılan teknolojileri aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

  • Ofset baskı,
  • Fleksografi veya yaygın olarak kullanılan adı ile flexo (flekso),
  • Dijital baskı
  • Gravür
  • Serigrafi

Ofset Baskı

Mürekkebin önce kauçuğa, kauçuktan da baskının yapılacağı yüzeye aktarılması yoluyla alınan baskı türüdür.

Çoğunlukla alüminyumdan yapılmış baskı plakası, basılacak içeriğin bir görüntüsünü içerir. Levha mürekkeplendiğinde, sadece bu görüntü kısmı mürekkebi tutar. Bu mürekkepli görüntü daha sonra plakadan kauçuk baskı materyaline ve daha sonra baskı yüzeyine aktarılır.

Ofset baskı, baskının alınacağı düzeyin düz olması şartıyla kağıt, karton, plastik dahil her türlü malzemeye uygulanabilir.

Aşağıda 4 renkli kağıt sürmeli ofset baskı makinesinin resmi yer almaktadır. En uçta tekli kağıt tabakalarının otomatik olarak makineye sürüldüğü alan yer almakta. Görselde gözüken 4 kulenin yani 4 baskı ünitesinin her biri bir renk basar, genellikle önce siyah, sonra da ciyan, macenta ve sarı baskılar elde edilir. Yazdırılan kağıt destesi makinenin ön tarafında, basın operatörünün basını kontrol etmek için kullandığı basın konsolunun ve ekranının altında görülebilir.

Ofset baskı, günümüzde kitaplar, gazeteler, kırtasiye materyalleri gibi geniş bir ürün aralığı için en yaygın kullanılan baskı tekniği olmakla birlikte; artan oranda flexo ve dijital baskıya ve geçiş söz konusudur.

Fleksografi

Fleksografide, baskısının alınmasının istendiği içerik, kauçuktan yapılmış bir baskı plakası üzerinde kabartılmış olarak yer almaktadır. Bu plaka mürekkeplenir ve mürekkepli görüntü daha sonra baskı yüzeyine aktarılır.

İşlem plastik, metal, selofan ve diğer malzemelerin yanı sıra kağıt üzerine de baskı yapmak için kullanılabilir. Flekso baskı teknolojisi en çok ambalaj ve etiketlerin baskısı için tercih edilirken; en az kullanıldığı alan matbuattır.

Dijital Baskı

Dijital baskı çeşitli şekillerde yapılabilir. En yaygın olarak kullanılan iki dijital baskı teknolojisi söz konusudur:

  1. Inkjet: Inkjet baskıda, yazdırılması istenen görüntü, bir veya daha fazla baskı kafasının püskürtme uçlarından itilen küçük mürekkep damlacıkları tarafından oluşturulur. Inkjet baskı, kağıt, plastik, tuval veya hatta kapılar ve yer karoları gibi çok çeşitli materyallere uygulanabilir olmakla beraber; yaygın olarak poster ve tabela üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca inkjet baskı teknolojisi short-run (1000 adet veya daha az sayıda üretilen dört renkli baskılar) baskılar için daha ekonomiktir.

Aşağıda gösterilen maki

ne, oluklu mukavva üzerine baskı yapmak üzere hazırlanan HP PageWide C500’üdür.

  1. Xerografi: Xerografik baskı makinelerinde, örneğin lazer yazıcılar, yazdırılmak istenen görüntü, tambur olarak adlandırılan metal silindire uygulanarak oluşturulur. Lazer yazıcılar sadece ofislerde değil; aynı zamanda kitap, broşür gibi short-run baskıların üretiminde de kullanılmaktadır.

Dijital baskı, hızla ofset ve flekso baskının, ve serigrafinin yerini almaktadır.

Gravür

Bu, bir görüntünün bir baskı silindirine kazındığı bir tekniktir. Bu silindir mürekkeplenir ve bu mürekkep daha sonra kağıda aktarılır. Gravür baskı tekniği gazete, dergi ve ambalaj gibi yüksek hacimli işlerde kullanılır.

Günümüzde, gravür baskı teknolojisi pazar payını yüksek oranda dijital ve ofset baskı teknolojisine kaptırmıştır.

Serigrafi

Bu baskı tekniği, dokuma kumaştan yapılmış bir kabın kullanımına dayanıyor. Bu ağın belirli alanları geçirgen olmayan bir madde ile kaplanmıştır. Kalan açık alanlarda, mürekkep, bir tabaka üzerine ağ üzerinden itilebilir. Serigrafinin avantajı, baskı yapılacak yüzeyin düz olması koşulu ile mürekkebi kağıt, tekstil, cam, seramik, ahşap ve metal gibi geniş bir malzeme yelpazesine uygulayabilme kabiliyetidir.

Aşağıdaki resim, tişörtlerin üzerine baskı almak için kullanılan bir serigrafi makinesine aittir.

 

Kaynak: https://www.prepressure.com

 

Etiketler:

This is a unique website which will require a more modern browser to work! Please upgrade today!